Süleymanlı Yurt ve Kursları Nasıldır ?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Allah’ın selamı , rahmeti bereketi cümlemizin üzerine olsun kıymetli okuyucularımız. Süleymanlı Haber olarak , sitemizin ve halkımızın sormuş olduğu önemli sorulara sahih bir şekilde delilleri ile cevap vermeye ve yazılarımızla sizleri bilgilendirmeye devam etmekteyiz.

Süleymanlı Haber ailesi olarak son zamanlarda özelliklede üniversitelerde de eğitim ve öğretime başlayacak veya eğitim ve öğretimine devam eden genç kardeşlerimiz ve ailelerinden oldukça fazla mesaj ve sorular gelmekte.

Biz de bu sorulara tek tek cevap vermek veya her kişiye ayrı bilgilendirme yapmak yerine Süleymanlı Haber sitemizde sorulan bu soruların tamamını bu yazımızda yazıp akılda kalan sorulara da cevap vermeyi daha uygun gördük.

Daha çok üniversite talebelerinin sormuş olduğu sorular ve cevaplar aşağıda başlıklar halindedir. Eksik kaldığını düşündüğünüz ve kafanızda hala sorular var ise bu mesajın altına yorum yapmanız yeterlidir.

Süleymanlı Yurtları ve Kursları Nasıldır ?

Süleymanlılar (Halk dilinde Maalesef Süleymancılar) cemaatine ait yurt ve kurslar hakkında bazı kişiler tarafından yönetilen : ”Süleymanlı yurt ve kursları nasıldır ?” sorusu genel bir soru olmasına binaen , iyidir veya kötüdür şeklinde direk bir cevap vermek uygun değildir.

Bizler süleymancı cemaatine mensup insanlar değiliz. Süleymancılar kavramınında bu zamana kadar kullanılması hoş karşılanmamaktadır. Bizler Süleyman Hilmi Tunahan üstadımızı sevenler ve bu kurslarda zamanında ekmek yemiş , eğitim almış ve bu davayı sürdürmeye gayret etmekteyiz.

Bazı fanatik zümreler gibi , gözlerini köreltmişçesine her şey çok iyidir veya çok kötüdür cevabını vermemizin uygun olmadığını baştan söylemek isteriz.(Kısacası kimseyi kandırmıyoruz.)

Yine bu müesseselere saygımız olduğunu , en azından hatalar olsa da yapılan olumlu işler adına yurtlar ve kurslar kötüdür , kesinlikle gitmeyin şeklinde süleymanlı (süleymancı) yurtları ve kurslarını olumsuz yönde bir karalama yapmamız da bir müslümana yakışmadığı gibi etik insan davranışlarına da yakışmayacağını belirtir ve bu noktada Süleymanlı Haber’in çok farklı tutum içinde olduğunu ayrıca bildirmek isteriz.

Üniversiteye gidecek veya Yüksek Öğrenim Kurumlarına gidecek olan okuyucularımızın bizlere bu tarz soruları sormakta olsa iseler de orta okula ve lisede eğitim ve öğretim görecek olan kardeşlerimiz ve bu kardeşlerimizin aileleri de artık bazı araştırmaları internet sitesinden yapmaktalar.

Bu konuda dilerseniz gelen sorulara binaen bir sıralama ve başlıklar halinde kısa kısa bilgilendirmelerimizi yapalım.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtları Türkiye’nin her yerinde  var mıdır ?

Gerek üniversite için gerek ise orta okul için olsun Türkiye’nin tüm bölgelerinde süleymancıların yani süleymanlıların kurs ve yurtları mevcuttur. Hatta yurtlar bölgesel olarak değişmekle birlikte nüfus ve taleplere göre bazı bölgelerde birden fazla yurt mevcuttur.

Bölgesel olarak Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesinde Süleymancıların yurt ve kursları oldukça fazla olmakla birlikte Trakya , Karadeniz , Güney Doğu Anadolu ve Doğu Anadolu il ve ilçeleri dahil tüm bölgelerde kurs ve yurtlar mevcuttur. Bu dağılım nüfus ve kurs oranlarına göre yapılmıştır.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtları Modern midir ?

Süleymancıların yurt ve kursları son dönemlerde eskiye nazaran KYK yurtlarını aratmayacak şekilde geliştirilmiş , modern ve temizdir. Bölgelere göre değişmekle birlikte son yapılan yurt ve kurslar 5 yıldızı aratmayacak şekilde tasarlanmaktadır.Hatta KYK yurtlarından bile daha kalitelidir.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarının Fiyatları Nasıldır ?

Öncelikli olarak halkımızdan Süleymanlı kardeşlerimizin yaptığı teberrularda ”Talebe okutuyoruz.” denmesini içine sindiremeyen ve suistimal edenler şunu bilmelidir ki bu paralar yapılan hizmetlerin yanında hiçbir şey değildir. Şuan Süleymanlıların kursları Türkiye’de talebe yetiştirme açısından en kaliteli ve en ekonomik kurslardır.

Bir çok özel yurt ve kurslarda fiyatlar değişmekle birlikte KYK ( Gençlik ve Spor Bakanlığına) bağlı olan tüm yurtlarda devletimiz öğrenci başına yurtlara çok yüksek fiyatlarla maddi desteği yapmaktadır. Süleymanlılara bu tür olanaklar sağlanmadan vatandaşımızın yardımları ve Rabbimizin de bereketi ile kurslar hizmetlerini sürdürmektedir.

Bu olayı kesin bir şekilde söylemekle birlikte : ”Para almadan talebe okutuyoruz.” diyerek halk nezdinde toplanan paralar da mevcut olmakla birlikte süleymanlıların (süleymancıların) yurt ve kursları KYK yurtları ve çevredeki kurs ve yurtlara göre en uygun ve ekonomik olanıdır.Siz yeterki ben okuyacağım deyin :)

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Yemekler Nasıldır ?

Süleymancı yurt ve kurslarında en seveceğiniz şey yemeklerdir. Evet Süleymanlı Haber olarak bir çok şeyde süleymanlıları (süleymancıları) zaman zaman eleştirmiş olsak ise de Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı’da dahil olmak olmak üzere , en güzel hangi yurtlarda yemek çıkar denilse vereceğimiz tek cevap ” süleymanlı (süleymancı) kurs ve yurtlarında yediğiniz yemeği başka bir yerde bulmanız çok düşük.” olacaktır.

Bu konuda Türkiye’de bir çok yurtta kalmış ve ziyaret etmiş kişiler olarak bu sözlerimiz tecrübe ile sabittir.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Odalar Nasıldır ?

Son yapılan kurs ve yurtlarda odalar bölgelere göre değişmekle birlikte 8 kişilik odaların olduğu gibi 4 kişilik odalarda mevcuttur.

Bazı bölgelerde kurs ve yurtlarda odalar 4 kişilik olmakla birlikte bazı yurt ve kurslarda 25 kişilik olduğu da mevcuttur.

Bu tamamen bulunduğunuz bölge ile alakalıdır. Yine bazı yurtlarda odalar askeri tipte iken son çalışmalarla ara duvarlar örülerek odada kalan kişi sayısı düşürülmüştür.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Temizlik İşleri Nasıldır ?

Süleymanlıların (süleymancıların) yurt ve kursları oldukça temizdir. Burada şöyle bir detayı size vermeden geçemeyeceğiz. Yurtlarda temizlikçi yoktur.

Herkese bir bölge verilir ve temizlik işleri yurdun içerisinde talebelere yaptırılmaktadır. Bu temizlik işlemi günlük rutin olarak yapılmaktadır.

Her gün sabah kalkıldığında bu işlem yapılır. Hatta temel felsefe ”yurt ve kurslara gelen bir kişi temizlik yapmayı öğrenmelidir.” şeklinde olmakla birlikte bizim zamanımızda yurt ve kursta kaldığımız dönemde bulaşık makinesi var iken öğrenciye bulaşık yıkattırıldığına da şahit olmuş olsak isek de şuan bu olay biraz esnetilmiş ve temizlik işlerinde yemekhanede aşçı ve bulaşık işlerine bakan personeller bulunmaktadır.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Ders Çalışma Ortamı Nasıldır ?

Süleymancılara ait yurt ve kurslarda ders çalışma ortamları için 20-25 kişilik etüt odaları bulunmakla birlikte yurt ve kursun kapasitesine göre bu durumda değişmektedir. Bu sınıf ve etütlerde herkes kişisel derslerine çalışabilir.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Eğitim Kuralı Nedir ?

Dini bir yapılanma olan Süleymanlılarda (süleymancılarda) cemaatinde dini derslere girmek mecburidir.

Bu dersler iki kısma ayrılabilir. Genel itibari ile ramazandan ayında çoğu yurtta sabah namazından sonra 1 saat derslere girilir. Eğer dini derslere girilmezse saat 17:00’den akşam yemeğine kadar dini derse girmek mecburidir.

Bazı yurt ve kurslarda akşam namazından önce akşam namazı kılınır bazılarında ise yemekten sonra akşam namazı kılınır sonrasında serbest vakit verilir. Yatsıda dahil cemaat halinde namazlar idrak edilir.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Yatakhane Vakti Nedir ?

Bu aşamaya kadar sırası ile sizlere kuralları belirtmeye çalıştı isek de süleymancı veya süleymanlı kurslarında istediğiniz gibi uyku uyuyamayabilirsiniz.

Eski şartlarda kesinlikle uyuyamıyordunuz şuan itibari ile bu kuralda biraz esnemiş olsa da yatakhaneler kilitlenir ve gün bitince açılır.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Sabah Kalkma Saati Kaçtır ?

Sabah namazı vaktinden 15-20 dakika öncesinde kaldırılırsınız. Kafama göre ben uykuma devam edeyim durumu yoktur.

Bazı yerlerde yatakhane kilitlenir , yukarıda bu kuralın esnetilmiş olduğunu belirtmiş isek de yatakhane kilitlenmese bile kesinlikle mescide indirilir ve yatakhanelerde kimse bırakılmaz.

Ramazan ayında süleymanlıların (süleymancıların) takvimi oruç tutma konusunda Diyanet İşleri’nin takviminden nerede ise yarım saat daha erkendir buna şaşırmamanızı ve Ramazan ayında gecenin yarısında kalkma durumunuz olabileceğini de bildirmek iseriz. Biraz zor olsa da belli bir şeyden sonra bereketini de tadacaksınız.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtları Sadece Talebeler İçin midir?

Süleymancı yurt ve kursları halka açıktır. Halka açıktan kasıt tüm vatandaşlarımıza açıktır. Eleştiren veya kötüleyenler bilindiği takdirde yurtlara sokulmamakla birlikte yurt ile ilişkisini kesmiş ve zamanında hizmet etmiş bile olsa kötü gözle bakılır. Tabi burada bu satırlar biraz ilginç gelebilir ama mevcut kurslara zarar verme girişiminde olan kişiler içindir bu kısım.

Süleymancı veya Süleymanlılara ait ihvan çarşamba – perşembe günleri  Hatim (Kuranın baştan SONA AİT OKUNMASI MANASINDA DEĞİL) ritüellerini yapmak için bölgedeki bağlılarımız yurtlara ve kurslara gelmektedir.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarının Sosyal Aktiviteleri Nelerdir?

Süleymancıların sosyal aktivite diye nitelendirdikleri bir olay söz konusu değildir. Sosyal aktivitelere karşıdır diyemeyiz ama tek bir aktivite vardır çarkın işlemesi. (DERSLERİN YAPILMASI VE DEVAMLILIK KISACASI BU ÇARK TALEBE YETİŞTİREN DEĞİRMEN GİBİDİR.)

Tüm bunlara binaen sosyal aktiviteler yurdun içinde olmaktadır. Yurtlarda bilgisayar odası yine oyun odaları bulunmakla birlikte gerek teknolojik gerekse bedensel spor vb aktiviteler mevcuttur.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Kermes Olayı Nedir ?

Süleymancıların (Süleymanlıların) ibadethaneleri ve kar elde eden kurumlarının başında kermesler gelmektedir. Bölgede bulunan tüm kursların belli bir program dahilinde kermesleri olmaktadır.

Bu kermes günlerinde yurtta katılım ve hizmet zorunlu olmaktadır. Hizmetlerin aksamaması adına görev verilebilir ve reddetme gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu olay bölgelere göre değişiklik gösterebilir ve ilgili personellerin durumuna bağlıdır. Bu satırları yurtların ve kursların içinde olmayanlar anlayabilir ve yurtların içerisinde olan bir kişi için cok normal gelecek ve kermes olayını yazıda aman bu da neyin nesi gibi düşünebilirsiniz ama kermesler için alıştığınızda bir bölgeden başka bir bölgeye gitmek için bile seve seve can atacaksınız ve diyeceksiniz ki bu kermesler harika ve son derece gerekli….

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Kılık & Kıyafet Nasıldır ?

Bizim zamanımızda kumaş pantulon , genelde gömlek ve başınızda mavi takke zorunluluğu vardı ve bu şekilde olmayanlar kesinlikle ikaz edilirdi. Şuan için bu kural esnemekle birlikte Tekamül diye nitelendirilen gruplarda hala aynı şekilde devam ettirilmektedir. Üniversite talebelerimiz için kıyafet konusunda setri avrete uygun kıyafet giyinilmesi esastır.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Sadece Üniversite Talebesi veya Orta Okul – Lise Talebesi mi vardır ?

Daha önce sitemizde belirttiğimiz Süleymanlılar Çocuklarını Okula Göndermezler mi ? isimli yazımızda eğitim durumundan biraz bahsetmiş olmakla birlikte hiç okula gitmeyen talebelerde olabilir.

Açıktan okul kaydı var gibi gösterilen zorunlu eğitimin dışında kalan kişilerde yurtlarda bulunabilir ve bu kişilere de yukarıda konu başlığını verdiğimiz linke tıklayarak bu konuda farklı eğitim verildiğini öğrenebilirsiniz. Yine bu son dönemlerde yurtlara göre değişiklik göstermektedir.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Yabancı Uyruklu Öğrenciler Var Mıdır ?

Süleymancı kurslarında artık üniversitelerin Yabancı dil bölümlerinin olması ve yabancı uyruklu insanların ülkemizde eğitim ve öğretim oranında yüksek talepleri doğrultusunda süleymanlıların (süleymancıların) üniversite yurtlarında yabancılar bulunmakla birlikte bu genelde Somali , Afganistan , Pakistan , Türkmenistan , Özbekistan , Kırgızistan , Azerbeycan vb bölgelerden öğrenciler vardır.

Üniversite eğitiminin yanı sıra bu bölgelerden Tekamül eğitimi almak için gelmiş ve bölgelerinde kurs ve yurtlara nitelikli insan yetiştirmek adına Süleymancılara ait yurtlarda bu ve benzeri bölgelerden farklı talebeler mevcuttur.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarına Giriş – Çıkış Saatleri Nasıldır?

Yukarıda kısa olarak belirtmekle birlikte yine bu soru özelde bizlere çok soruldu. Süleymanlılara (süleymancılara) ait yurtlara giriş ve çıkış saatleri yurttaki öğrencilerin , birinci öğretim ve ikinci öğretim olarak değişiklik göstermekte ise de gündüz birinci öğretim mutlak manada yurt veya kursa 17:00 da gelmeli ve dini derse katılmalıdır. Aksi takdirde çok büyük sorunlara yol açabilir.

Akşam öğretim gören talebeler ise akşam okulların ders bitimlerine göre değişiklik göstermekle birlikte en geç saat 23:00 kadar kurs ve yurtta olmalıdır.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Tatil Var mıdır ?

İster üniversite olsun ister orta okul vb , süleymancılar yurt ve kurslarında kafanıza göre program yapamazsınız. Süleymancılara ait yurtlarda hafta sonları genelde cumartesi öğleden sonra ve pazar günü saat 17:00 ‘e kadar izin verilir. Akşam mevcut saatlerde yurtta bulunulmalıdır.

Bu izinler bazen olmayabilir. İzin verilmediği zaman sadece yurtta serbest vakit olarak değerlendirilir ve yurttan çıkış yapılmaz. Yurttan izine ayrılmadan önce genelde toplu sohbet verilir.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Ev izni Nasıldır ?

Yukarıdaki yazımızda hafta sonu tatillerinden bahsetmekle birlikte dönem ortası ve dönem sonunda  Kurs veya Yurtlardan eve gidecek talebeler öncelikle bir hafta geç gidebilir veya bir hafta okul açılmadan önce gelebilir.

Burada da özel yurtlardaki gibi kendi insiyatifinize göre davranma durumu söz konusu değildir. Bölge yöneticilerinin almış olduğu karar ile belirlenir.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Ücret Ödemeleri Nasıldır ?

Fiyatlar konusunda yukarıda genel bilgileri vermekle birlikte resmi yerlerdeki gibi illaki şu tarihte bu ödemeyi yapın yoksa atılırsınız şeklinde bir durum söz konusu değildir.

Burada tamamen sizlerin durumuna bağlı olmakla birlikte bir yerde yeni yurt inşası vb etkinlik yapılırsa nadir olarak sizden ücret talep edilebilir. Bu konuda diğer yurtlara göre en iyileridir.

Bu da bu kurumların hem talebe yetiştirmedeki duyarlılığını hem de vatandaşımızın kaynaklarını yine vatan evlatlarına aktarıldığının en iyi göstergesidir.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Şiddet Durumu Söz Konusu Mudur ?

Geçmiş yıllarda çok fazla dayak olayları mevcut iken son 20 yıldır bu olaylar sıfırlanmıştır. Medyada bu konularda özellikle minik öğrencileri döven ve cinsel tacizde bulunan hocalar tespit edildiği an görevlerine son verilmiştir. Bakın bu satırlardaki davranışları kesinlikle bizlerde yazmak istemiyoruz ama yine başka yerde okumuş olabilirsiniz ve insandır insanın olduğu yerlerde bunlar kabul edilmese de yaşanmıştır ki bu olaylardan dolayı bütün kurumların zedelenmesi etik değildir.Böyle olumsuz olaylar olduğu zaman emin olun ilk biz haykırırız.

Süleymanlıların (Süleymancıların) Üniversite yurtlarında bir baskı politikası uygulanmakla birlikte şiddet uygulanması söz konusu değildir. Baskıdan kastımızda öğrencilerin etütlerini yapmaları adına ikazlar ve sorumluluk bilinci ile tebliğlerin olmasıdır ve bu da gayet normaldir.

Yukarıdaki bilgilerle ilgili gelen sorulara binaen tekrar ilaveler yapılmakla birlikte Süleymanlılara (Süleymancılara) ait yurt ve kursları bu şekildedir. Süleymanlı Haber olarak bizlerin yapacağı bir kaç tavsiyeyi de yazımıza eklemek isteriz.

Süleymanlılar (Süleymancılar) Yurtlarına Sadece Kendi Cemaatine Bağlı Olanları Mı Alırlar ?

Süleymanlı Haber olarak kurs ve yurtlara talebe alınır iken ilk olarak ailesi ve velilerin araştırılması son derece normal olmakla birlikte kurslarımızda ve yurtlarımızda yetişen insanlar mı yoksa yenimi katılıyor diye bir takım değerlendirmeler yapılabilir.

Yurt sayısındaki talebe az ise halkın talepleri karşılanır ve halktan insan alırlar bunu yaparken de başta bu şartlar sizlere belirtilir ve masumca insanları ürkütmeden yaklaşılır ve ilk zamanlar yurt ve kurslardan kaçılmaması adına gayet sizlere hoşgörülü yaklaşılır. Belli bir süreden sonra işler tersine dönebilir. Burada tamamen yönetimin tutumu önem göstermektedir.

Bu yıl sitemize bir çok yurt arayan talebe kardeşlerimizden mesajlar geldi ve bir çoğu yurt ihtiyacı olduğu bölgelerin telefon numaraları bizlerden istediler.

Bizler bazı kardeşlerimize bölgelerin durumuna göre ideal  süleymanlı yurtları ve şartları uygunsa bildiğimiz yetkililerin telefon numaralarını verdik. Ama maalesef ki yurt ve kursların yetkilileri talebelere dönüş yapılma zahmetinde bile bulunmadı.

Misal xxx bulunan xxx yurdunu soran bir kardeşimize numara verdik. Kardeşimiz durumu whatsapptan iletmiş cevrim içi olmasına binaen yanıt dahi yazılmamıştır.

Aynı şekilde XXX bölgesinde il değiştirip yurda kayıt yapan bir kardeşimize bin bir zorluk yaşatılmıştır. (Bu kardeşlerimiz kesinlikle sitemizin adını kullanmamıştırlar.) (Bu bölgelerdeki hocalarımıza haksızlık yaptığımız için öncelikle çok özür dileriz biraz sitem dolu bir yazı olsa da bölgede yönetici değişikliği ve bir takım sebeplerden dolayı bu aksamalar olmuştur. Hocalarımızdan çok özür dileriz bir iletişim kopukluğu meydana gelmiştir.Ama yazıyı silmeyelim :) belki hocalarımız okur böyle bir olay olursa onlarda daha temkinli olurlar kim bilir…) 

Bu gibi bir çok örnek ve benzeri olaylar mevcuttur , bu yüzden ilk seçilen öğrenci tipi  (Süleymanlılara) Süleymancılara kesinlikle bağlı olacak ve hiçbir duruma itiraz etmemesi gerekmektedir.

Kaldı ki bu da gayet normaldir ve sonuç itibari ile bu kurumlarda ilk etapta talebe yetiştirilmesi gerekmektedir. Sadece barınma amaçlı yerler değildir.

Aksi takdirde öğrencileri yurda kayıt yapmazlar ve hatta yurda kaydı alınan öğrenciler eğer bir şeye itiraz ederlerse o öğrenci ile doğal olarak ilgilenilir.

Süleymanlılar (Süleymancılar) Yurtlarına Mektup İle Gidilir mi ?

Evet bizim zamanımızda yurttan yurda gidilirken yönetici mektup yazar idi. Şimdiler de teknolojisinin gelişmesi neticesinde Süleymanlılara ait yurt ve kurs değişimi yaparken mutlak manada bir önceki yurt , yeni geçiş yapılacak yurdu arar ve talebe hakkında tüm bilgileri verir.

Bu bilgiler resmi işlerden tutunda baş edemedikler veya öğrencilerin sigara içmesinden tutun da diğer tüm özelliklere kadar iletilir ve bunun neticesinde yeni geçiş yapılacak yurtta öğrenciye psikolojik baskı uygulanır. Bunu bizzat yaşayan kardeşlerimiz bize bildiriyor ki bir kaç tanesine bizzat şahit olduk. Burada bu bilgiler önemli olmakla birlikte denge çok iyi ayarlanması gerekmektedir.

Evet kıymetli okuyucularımız Süleymanlı (süleymancı) yurt ve kursları hakkında olumlu ve olumsuz yönlerini taraf tutmadan sizlere yazdık.

Bizim zamanımızda yurtlarda olumsuz şeyler çok fazla idi ses çıkaramazdık , yemeklerimizi kendimiz dağıtırdık şuan da hocalar ve personel dağıtmakta yine yatakhaneden tutunda , giriş çıkış saatlerine kadar nefes alınmazdı.

Yaşadık gördük belki de o zaman bir çok yerde böyle idi bilemeyiz. Ama bizde memnun bir iz kaldı mı orası da tartışılır.

Olumsuz sıkı yönetimden dolayı bir çok talebenin kaçtığına , bir çok talebenin de eğer oralarda hoca oldu ise kafalarında noksanlık olduğunu bilmekle beraber maalesef ki askeri sistem gibi yetiştirdikleri talebelere de geçmişte yaşanan olumsuz davranışları sergileyenlere şahit olduk.

Sigara içilmesini elbette kabul edemeyiz ama bir talebenin oralarda bu yaptığı hatalı eylemden dolayı azarlanması daha da olumsuz sonuçlar açtığına şahit olduk. Bu ince ayarlar çok iyi yapılmalı.

Kuran manası ile öğretilerek talebeler yetiştirilmeli ve dini değerler parasal çıkarlar uğruna kullanılmamalıdır.(Suistimal edenler için)

Bu satırları okuyan Süleymanlı hocalarımız veya genç kardeşlerimiz ürkmesinler öz eleştiri olarak yazmak istedik. Yarın başka bir internet sitesinde araştırma yaparken hakkımızda yahu siz bunu bildirmediniz vb veya yalancı ithamlarının söylenmesini hoş karşılamamak adınadır. Şuan kurslarımız 20 yıl öncesine bakarak söylemek gerekirse her açıdan mükemmeldir.

Süleymanlılar (Süleymancılar) Yurtları ve Kurslarında Dini Eğitim Nasıldır ?

Öncelikli olarak kendileri hep dini bilgi veriyoruz ilim irfan yuvaları bu yerler diye nitelendirseler de aslında sadece dini eğitimi kullanarak kendilerine mürit yetiştirmekten başka bir şey yapmıyorlar , şeklinde bazı yerlerde yazılar görebilirsiniz.

Burada şunu belirtmekte fayda olacağını düşünmekteyiz. Temel dini bilgiler olarak verilen dini bilgiler Ehli Sünnet akidesine uygun ve sahihtir. Bazı konularda ihtilaflı ve bidat konular zaman zaman anlatılmakta olsa da bu konular hakkında bizlerde gerekli bilgilendirmeleri yapmaya devam etmekteyiz.

Nitekim Süleymanlı Haber sitemiz bu konuda kendilerini açıktan uyardığımızdan dolayı milletimizin uyandırmamızdan dolayı bizden çok rahatsızlar. Yazımızın ilk başlarında bu durumu size doğrusu ve eğrisi ile açıklayacağımızı belirtmiştik.

Süleymanlı Haber olarak bilgilendirmemiz bu kadar olmakla birlikte sitemizi takip eden Süleymanlı Yöneticilere de buradan seslenelim sitemize bir çok talep geliyor ve bizler yönlendirmelerimizi yapmaya gayret ediyoruz. Lütfen sizlerde duyarlı olun müesseselerimiz ne kadar bazı zihniyetlerce yıpratılıp bertaraf edilmek istense de bu canlılığı ve heycanı ayakta tutmaya el birliği ile gayret edelim.

Tüm kardeşlerimiz adına Hayırlı olması duasını ediyoruz. Umarım yazıp çizdiklerimize ses verirsiniz. Halkımızın verdiği destek ve katılım bizi mutlu ediyor.

Süleymanlı Haber olarak bizlere sorduğunuz tüm sorulara cevap vermeye gayret ettik yine yazmadığımız unuttuğumuz veya farklı sorularınız var ise bizimle iletişime geçebilir ve yukarı da belirttiğimiz gibi bu yazının altına yorum yazabilirsiniz.

Merak etmeyin yorumlarınız hemen yayınlanmıyor bazen özel bilgilerinizi veriyorsunuz. Biz duruma göre belirttiğiniz mail adreslerinden sizlere geri dönüş sağlıyoruz.

Eğitim ve Öğretim yılında tüm kardeşlerimiz kendilerine huzurlu , ferah ve mutlu olacakları barınma ve eğitim ihtiyaçlarını karşılayacak en güzel yerleri bulup , yerleşmeniz duası ile Allah’a emanetsiniz.

SüleymaNcı tabirini yazıda kasıtlı kullanmamızın sebebi gençler aramalarda Süleymanlı şeklinde aramadıklarında bu şekilde kullandık sitemizin (google) Arama motorlarında aramalarda çıkması, için yoksa Süleymancı tabiri hoş bir tabir olmayıp Süleymanlı dememiz daha doğrudur.

Süleymanlı Yurt ve Kursları Nasıldır ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 1. Açık öğretim lise okuyan biri yurtta kalabilirim.

  Cevapla
  • 19 Şubat 2024, 22:47

   Yaşınız ve bazı değerlendirmeler neticesinde kalabilir.Süleyman Efendi yurtlarımızda birincisi uygulanan ders programlarına katılım zorunlu olmakla birlikte çalışma hayatınız veya iş vb nedenlerle kalacaksanız değerlendirmeniz olumsuz olabilir.Bölge ve yurtlara göre durum değişiklik arz edebilir.

   Cevapla