Süleymancı Yurtları ve Kursları Nasıldır ?

featured

Allah’ın selamı , rahmeti bereketi cümlemizin üzerine olsun kıymetli okuyucularımız. Süleymanlı Haber olarak , sitemizin ve halkımızın sormuş olduğu önemli sorulara sahih bir şekilde delilleri ile cevap vermeye ve yazılarımızla sizleri bilgilendirmeye devam etmekteyiz.

Süleymanlı Haber ailesi olarak son zamanlarda özelliklede üniversitelerde de eğitim ve öğretime başlayacak veya eğitim ve öğretimine devam eden genç kardeşlerimiz ve ailelerinden oldukça fazla mesaj ve sorular gelmekte.

Biz de bu sorulara tek tek cevap vermek veya her kişiye ayrı bilgilendirme yapmak yerine Süleymanlı Haber sitemizde sorulan bu soruların tamamını bu yazımızda yazıp akılda kalan sorulara da cevap vermeyi daha uygun gördük.

Daha çok üniversite talebelerinin sormuş olduğu sorular ve cevaplar aşağıda başlıklar halindedir. Eksik kaldığını düşündüğünüz ve kafanızda hala sorular var ise bu mesajın altına yorum yapmanız yeterlidir.

Süleymanlı Yurtları ve Kursları Nasıldır ?

Süleymancılar veya süleymanlılar cemaatine ait yurt ve kurslar hakkında bazı kişiler tarafından yönetilen : ”Süleymanlı yurt ve kursları nasıldır ?” sorusu genel bir soru olmasına binaen , iyidir veya kötüdür şeklinde direk bir cevap vermek uygun değildir.

Bizler süleymancı cemaatine mensup insanlar değiliz. Süleymancılar veya süleymanlılar sitesini neden açtınız diyenler oluyor. Bizler Süleyman Hilmi Tunahan üstadımızı sevenler ve bu kurslarda zamanında ekmek yemiş , eğitim almış insanlarız.

Süleymancılar veya süleymanlılar diye tabir edilen zümrelerce , gözlerini köreltmişçesine her şey çok iyidir cevabını vermemizin uygun olmadığını baştan söylemek isteriz.

Yine bu müesseselere saygımız olduğunu , en azından hatalar olsa da yapılan olumlu işler adına yurtlar ve kurslar kötüdür , kesinlikle gitmeyin şeklinde süleymancı yurtları ve kurslarını olumsuz yönde bir karalama yapmamız da müslümana yakışmadığı gibi etik insan davranışlarına da yakışmayacağını belirtir ve bu noktada Süleymanlı Haber’in çok farklı tutum içinde olduğunu ayrıca bildirmek isteriz.

Üniversiteye gidecek veya Yüksek Öğrenim Kurumlarına gidecek olan okuyucularımızın bizlere bu tarz soruları sormakta olsa iseler de orta okula ve lisede eğitim ve öğretim görecek olan kardeşlerimiz ve bu kardeşlerimizin aileleri de artık bazı araştırmaları internet sitesinden yapmaktalar.

Bu konuda dilerseniz gelen sorulara binaen bir sıralama ve başlıklar halinde kısa kısa bilgilendirmelerimizi yapalım.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtları Türkiye’nin her yerinde  var mıdır ?

Gerek üniversite için gerek ise orta okul için olsun Türkiye’nin tüm bölgelerinde süleymancıların yani süleymanlıların kurs ve yurtları mevcuttur. Hatta yurtlar bölgesel olarak değişmekle birlikte nüfus ve taleplere göre bazı bölgelerde birden fazla yurt mevcuttur.

Bölgesel olarak Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesinde Süleymancıların yurt ve kursları oldukça fazla olmakla birlikte Trakya , Karadeniz , Güney Doğu Anadolu ve Doğu Anadolu il ve ilçeleri dahil tüm bölgelerde kurs ve yurtlar mevcuttur. Bu dağılım nüfus ve kurs oranlarına göre yapılmıştır.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtları Modern midir ?

Süleymancıların yurt ve kursları son dönemlerde eskiye nazaran KYK yurtlarını aratmayacak şekilde geliştirilmiş , modern ve temizdir. Bölgelere göre değişmekle birlikte son yapılan yurt ve kurslar 5 yıldızı aratmayacak şekilde tasarlanmaktadır.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarının Fiyatları Nasıldır ?

Öncelikli olarak halkımızı ”Talebe okutuyoruz.” diyerek her fırsatta süleymancılar kandırmaktan geri durmamış ve halktan para toplar iken hep bu sözleri söylemişlerdir.

Oysaki fiyatlar değişmekle birlikte KYK ( Gençlik ve Spor Bakanlığına) bağlı olan tüm yurtlarda devletimiz öğrenci başına yurtlara çok yüksek fiyatlarla maddi desteği yapmaktadır.

Bu olayı kesin bir şekilde söylemekle birlikte : ”Para almadan talebe okutuyoruz.” diyerek halk nezdinde toplanan paralar da mevcut olmakla birlikte süleymancıların yurt ve kursları KYK yurtları ve çevredeki kurs ve yurtlara göre oldukça uygundur.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Yemekler Nasıldır ?

Süleymancı yurt ve kurslarında en seveceğiniz şey yemeklerdir. Evet Süleymanlı Haber olarak bir çok şeyde süleymancıları eleştirmiş olsak ise de Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı’da dahil olmak olmak üzere , en güzel hangi yurtlarda yemek çıkar denilse vereceğimiz tek cevap ”süleymancı kurs ve yurtlarında yediğiniz yemeği başka bir yerde bulmanız çok düşüktür.”olacaktır. Bu konuda Türkiye’de bir çok yurtta kalmış ve ziyaret etmiş kişiler olarak bu sözlerimiz tecrübe ile sabittir.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Odalar Nasıldır ?

Son yapılan kurs ve yurtlarda odalar bölgelere göre değişmekle birlikte 8 kişilik odaların olduğu gibi 4 kişilik odalarda mevcuttur.

Bazı bölgelerde kurs ve yurtlarda odalar 4 kişilik olmakla birlikte bazı yurt ve kurslarda 25 kişilik olduğu da mevcuttur.

Bu tamamen bulunduğunuz bölge ile alakalıdır. Yine bazı yurtlarda odalar askeri tipte iken son çalışmalarla ara duvarlar örülerek kişi sayısı düşürülmüştür.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Temizlik İşleri Nasıldır ?

Süleymancıların yurt ve kursları oldukça temizdir. Burada şöyle bir detayı size vermeden geçemeyeceğiz. Yurtlarda temizlikçi yoktur.

Herkese bir bölge verilir ve temizlik işleri yurdun içerisinde talebelere yaptırılmaktadır. Bu temizlik işlemi günlük olarak yapılmaktadır.

Her gün sabah kalkıldığında bu işlem yapılır. Hatta temel felsefe ”yurt ve kurslara gelen bir kişi temizlik yapmayı öğrenmelidir.” şeklinde olmakla birlikte bizim zamanımızda yurt ve kursta kaldığımız dönemde bulaşık makinesi var iken öğrenciye bulaşık yıkattırıldığına da şahit olmuş olsak isek de şuan bu olay biraz esnetilmiş ve temizlik işlerinde yemekhanede aşçı ve bulaşık işlerine bakan personeller bulunmaktadır.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Ders Çalışma Ortamı Nasıldır ?

Süleymancılara ait yurt ve kurslarda ders çalışma ortamları için 20-25 kişilik etüt odaları bulunmakla birlikte yurt ve kursun kapasitesine göre bu durumda değişmektedir. Bu sınıf ve etütlerde herkes kişisel derslerine çalışabilir.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Eğitim Kuralı Nedir ?

Dini bir yapılanma olan Süleymancılar cemaatinde dini derslere girmek mecburidir. Bu dersler iki kısma ayrılabilir.Genel itibari ile ramazandan ayında çoğu yurtta sabah namazından sonra 1 saat derslere girilir.Eğer dini derslere girilmezse saat 17:00’den akşam yemeğine kadar dini derse girmek mecburidir.

Bazı yurt ve kurslarda akşam namazından önce akşam namazı kılınır bazılarında ise yemekten sonra akşam namazı kılınır sonrasında serbest vakit verilir. Yatsıda dahil cemaat halinde namazlar idrak edilir.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Yatakhane Vakti Nedir ?

Bu aşamaya kadar sırası ile sizlere kuralları belirtmeye çalıştı isek de süleymancı veya süleymanlı kurslarında istediğiniz gibi uyku uyuyamayabilirsiniz.

Eski şartlarda kesinlikle uyuyamıyordunuz şuan itibari ile bu kuralda biraz esnemiş olsa da yatakhaneler kilitlenir ve gün bitince açılır.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Sabah Kalkma Saati Kaçtır ?

Sabah namazı vaktinden 15-20 dakika öncesinde kaldırılırsınız. Kafama göre ben uykuma devam edeyim durumu yoktur. Bazı yerlerde yatakhane kilitlenir , yukarıda bu kuralın esnetilmiş olduğunu belirtmiş isek de yatakhane kilitlenmese bile kesinlikle mescide indirilir ve yatakhanelerde kimse bırakılmaz.

Ramazan ayında süleymancıların takvimi oruç tutma konusunda Diyanet İşleri’nin takviminden nerede ise yarım saat daha erkendir ve Ramazan ayında gecenin yarısında kalkma durumunuz olabilir.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtları Sadece Talebeler İçin midir?

Süleymancı yurt ve kursları halka açıktır. Halka açıktan kasıt süleymancı olanlara açıktır. Eleştiren veya kötüleyenler bilindiği takdirde yurtlara sokulmamakla birlikte yurt ile ilişkisini kesmiş ve zamanında hizmet etmiş bile olsa kötü gözle bakılır. Yani kısacası halka açıktır ibaresi sadece taktiksel kullanımdır.

Süleymancı veya Süleymanlılara ait ihvan çarşamba – perşembe günleri İslamiyet dininde olmayan sonradan uydurulmuş ve Nakşibendilik dinine ait Hatim (Kuranın baştan SONA AİT OKUNMASI MANASINDA DEĞİL) ritüellerini yapmak için bölgedeki bağlıları yurtlara ve kurslara gelmektedir.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarının Sosyal Aktiviteleri Nelerdir?

Süleymancıların sosyal aktivite diye nitelendirdikleri bir olay söz konusu değildir. Sosyal aktivitelere karşıdır diyemeyiz ama tek bir aktivite vardır çarkın işlemesi. Tüm bunlara binaen sosyal aktiviteler yurdun içinde olmaktadır.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Kermes Olayı Nedir ?

Süleymancıların ibadethaneleri ve kar elde eden kurumlarının başında kermesler gelmektedir. Bölgede bulunan tüm kursların belli bir program dahilinde kermesleri olmaktadır.

Bu kermes günlerinde yurtta katılım ve hizmet zorunlu olmaktadır. Hizmetlerin aksamaması adına görev verilebilir ve reddetme gibi bir durum söz konusu olamaz.Bu olay bölgelere göre değişiklik gösterebilir ve ilgili personellerin durumuna bağlıdır.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Kılık & Kıyafet Nasıldır ?

Bizim zamanımızda kumaş pantulon , genelde gömlek ve başınızda mavi takke zorunluluğu vardı ve bu şekilde olmayanlar kesinlikle ikaz edilirdi. Şuan için bu kural esnemekle birlikte Tekamül diye nitelendirilen gruplarda hala aynı şekilde devam ettirilmektedir.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Sadece Üniversite Talebesi veya Orta Okul – Lise Talebesi mi vardır ?

Daha önce sitemizde belirttiğimiz Süleymanlılar Çocuklarını Okula Göndermezler mi ? isimli yazımızda eğitim durumundan biraz bahsetmiş olmakla birlikte hiç okula gitmeyen talebelerde olabilir.

Açıktan okul kaydı var gibi gösterilen zorunlu eğitimin dışında kalan kişilerde yurtlarda bulunabilir ve bu kişilere de yukarıda konu başlığını verdiğimiz linke tıklayarak bu konuda farklı eğitim verildiğini öğrenebilirsiniz. Yine bu son dönemlerde yurtlara göre değişiklik göstermektedir.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Yabancı Uyruklu Öğrenciler Var Mıdır ?

Süleymancı kurslarında artık üniversitelerin Yabancı dil bölümlerinin olması ve yabancı uyruklu insanların ülkemizde eğitim ve öğretim oranında yüksek talepleri doğrultusunda süleymancıların üniversite yurtlarında yabancılar bulunmakla birlikte bu genelde Somali , Afganistan , Pakistan , Türkmenistan , Özbekistan , Kırgızistan , Azerbeycan vb bölgelerden öğrenciler vardır.

Üniversite eğitiminin yanı sıra bu bölgelerden Tekamül eğitimi almak için gelmiş ve bölgelerinde kurs ve yurtlara eleman yetiştirmek adına Süleymancılara ait yurtlarda bu ve benzeri bölgelerden farklı talebeler mevcuttur.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarına Giriş – Çıkış Saatleri Nasıldır?

Yukarıda kısa olarak belirtmekle birlikte yine bu soru özelde bizlere çok soruldu süleymancılara ait yurtlara giriş ve çıkış saatleri yurttaki öğrencilerin , birinci öğretim ve ikinci öğretim olarak değişiklik göstermekte ise de gündüz birinci öğretim mutlak manada yurt veya kursa 17:00 da gelmeli ve dini derse katılmalıdır. Aksi takdirde çok büyük sorunlara yol açabilir.

Akşam öğretim gören talebeler ise akşam okulların ders bitimlerine göre değişiklik göstermekle birlikte en geç saat 23:00 kadar kurs ve yurtta olmalıdır.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Tatil Var mıdır ?

İster üniversite olsun ister orta okul vb , süleymancılar yurt ve kurslarında kafanıza göre program yapamazsınız. Süleymancılara ait yurtlarda hafta sonları genelde cumartesi öğleden sonra ve pazar günü saat 17:00 ‘e kadar izin verilir.Akşam mevcut saatlerde yurtta bulunulmalıdır.

Bu izinler bazen olmayabilir. İzin verilmediği zaman sadece yurtta serbest vakit olarak değerlendirilir ve yurttan çıkış yapılmaz. Yurttan izine ayrılmadan önce genelde toplu sohbet verilir.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Ev izni Nasıldır ?

Yukarıdaki yazımızda hafta sonu tatillerinden bahsetmekle birlikte dönem ortası ve dönem sonunda  Kurs veya Yurtlardan eve gidecek talebeler öncelikle bir hafta geç gidebilir veya bir hafta okul açılmadan önce gelebilir. Burada da özel yurtlardaki gibi kendi insiyatifinize göre davranma durumu söz konusu değildir. Bölge yöneticilerinin almış olduğu karar ile belirlenir.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Ücret Ödemeleri Nasıldır ?

Fiyatlar konusunda yukarıda genel bilgileri vermekle birlikte resmi yerlerdeki gibi illaki şu tarihte bu ödemeyi yapın yoksa atılırsınız şeklinde bir durum söz konusu değildir.

Burada tamamen sizlerin durumuna bağlı olmakla birlikte bir yerde yeni yurt inşası vb etkinlik yapılırsa nadir olarak sizden ücret talep edilebilir. Bu konuda diğer yurtlara göre avantajlıdır.

Süleymancı veya Süleymanlı Kurs ve Yurtlarında Şiddet Durumu Söz Konusu Mudur ?

Geçmiş yıllarda çok fazla dayak olayları mevcut iken son 10 yıldır bu olaylar sıfırlanmıştır. Medyada bu konularda özellikle minik öğrencileri döven ve cinsel tacizde bulunan hocalar tespit edildiği an görevlerine son verilmiştir.

Süleymancıların Üniversite yurtlarında bir baskı politikası uygulanmakla birlikte şiddet uygulandığına dair bir bilgimiz yoktur.

Yukarıdaki bilgilerle ilgili gelen sorulara binaen tekrar ilaveler yapılmakla birlikte Süleymancılara ait yurt ve kursları bu şekildedir. Süleymanlı Haber olarak bizlerin yapacağı bir kaç tavsiyeyi de yazımıza eklemek isteriz.

Süleymancılar Yurtlarına Sadece Kendi Cemaatine Bağlı Olanları Alırlar ! 

Süleymanlı haber olarak süleymancılar yani onlar bu tabiri kullanmayıp kendilerine biz süleymanlıyız demelerine binaen süleymanlıların ilk olarak yurtlarına birilerini alacakları zaman kendi cemaatine bağlımı değil mi diye araştırılır.

Yurt sayısındaki talebe az ise halkın taleplerini karşılar ve halktan insan alırlar bunu yaparken de başta bu şartlar sizlere belirtilir ve masumca insanları ürkütmeden yaklaşılır ve ilk zamanlar yurt ve kurslardan kaçılmaması adına gayet sizlere hoşgörülü yaklaşılır. Belli bir süreden sonra işler tersine dönebilir. Burada tamamen yönetimin tutumu önem göstermektedir.

Bu yıl sitemize bir çok yurt arayan talebe kardeşlerimizden mesajlar geldi ve bir çoğu yurt ihtiyacı olduğu bölgelerin telefon numaraları bizlerden istediler. Bizler bazı kardeşlerimize bölgelerin durumuna göre ideal olur ise veya son care süleymanlı yurtları ve şartları uygunsa bidiğimiz yetkililerin telefon numaralarını verdik. Ama maalesef ki yurt ve kursların yetkilileri talebelere dönüş yapılma zahmetinde bile bulunmadı.

Misal Osmaniye’de bulunan Eyüp Sultan yurdunu soran bir kardeşimize numara verdik. Kardeşimiz durumu whatsapptan iletmiş cevrim içi olmasına binaen yanıt dahi yazılmamıştır. Aynı şekilde Niğde bölgesinde il değiştirip yurda kayıt yapan bir kardeşimize bin bir zorluk yaşatılmıştır. (Bu kardeşlerimiz kesinlikle sitemizin adını kullanmamıştır.)

Bu gibi bir çok örnek ve benzeri olaylar mevcuttur , bu yüzden ilk seçtikleri öğrenci tipi Süleymancılara kesinlikle bağlı olacak ve hiçbir duruma itiraz etmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde öğrencileri yurda kayıt yapmazlar ve hatta yurda kaydı alınan öğrenciler eğer bir şeye itiraz ederlerse hemen baskı ve tehdit edilir.

Süleymancılar Yurtlarına Mektup İle Gidilir mi ?

Evet bizim zamanımızda yurttan yurda gidilirken yönetici mektup yazar idi. Şimdiler de teknolojisinin gelişmesi neticesinde Süleymanlılara ait yurt ve kurs değişimi yaparken mutlak manada bir önceki yurt , yeni geçiş yapılacak yurdu arar ve talebe hakkında tüm bilgileri verir.Bu bilgiler resmi işlerden tutunda baş edemedikler veya öğrencilerin sigara içmesinden tutun da diğer tüm özelliklere kadar iletilir ve bunun neticesinde yeni geçiş yapılacak yurtta öğrenciye psikolojik baskı uygulanır. Bunu bizzat yaşayan kardeşlerimiz bize bildiriyor ki bir kaç tanesine bizzat şahit olduk.

Evet kıymetli okuyucularımız süleymancı yurt ve kursları hakkında olumlu ve olumsuz yönlerini taraf tutmadan sizlere yazdık.

Bizim zamanımızda yurtlarda dayak çok fazla idi ses çıkaramazdık , yemeklerimizi kendimiz dağıtırdık şuan da hocalar ve personel dağıtmakta yine yatakhaneden tutunda , giriş çıkış saatlerine kadar nefes alınmazdı.

Yaşadık gördük belki de o zaman bir çok yerde böyle idi bilemeyiz. Ama bizde memnun bir iz kaldı mı tabi ki de hayır. Olumsuz sıkı yönetimden dolayı bir çok talebenin kaçtığına , bir çok talebenin de eğer oralarda hoca oldu ise kafalarında noksanlık olduğunu bilmekle beraber maalesef ki askeri sistem gibi yetiştirdikleri talebelere de geçmişte yaşanan olumsuz davranışları sergileyenlere şahit olduk. Sigara içilmesini elbette kabul edemeyiz ama bir talebenin oralarda bu yaptığı hatalı eylemden dolayı azarlanması daha da olumsuz sonuçlar açtığına şahit olduk. Bu ince ayarlar çok iyi yapılmalı.Kuran manası ile öğretilerek talebeler yetiştirilmeli ve dini değerler parasal çıkarlar uğruna kullanılmamalıdır.

Süleymancılar Yurtları ve Kurslarında Dini Eğitim Nasıldır ?

Öncelikli olarak kendileri hep dini bilgi veriyoruz ilim irfan yuvaları bu yerler diye nitelendirseler de aslında sadece dini eğitimi kullanarak kendilerine mürit yetiştirmekten başka bir şey yapmıyorlar.

Temel dini bilgiler olarak verdikleri bazı dini bilgiler sahih iken , bazı dini bilgiler Nakşibendilik dinine ait olmakla birlikte bid’at , yalan ve hurafeleri İslam Dini’ne ait olmayan bir çok bilgiyi size islam dininden diye sunmaları da asla kabul edilemez.

Nitekim Süleymanlı Haber sitemiz bu konuda kendilerini açıktan uyardığımızdan dolayı milletimizin uyandırmamızdan dolayı bizden çok rahatsızlar. Yazımızın ilk başlarında bu durumu size doğrusu ve eğrisi ile açıklayacağımızı belirtmiştik.

Süleymanlı Haber olarak bilgilendirmemiz bu kadar olmakla birlikte sitemizi takip eden Süleymancı Yöneticilere de buradan seslenelim bu sene tarafımızdan yaklaşık 30 tane talebe kardeşimizi sizin bu tutumlarınızdan dolayı , İlahiyat Fakültesi Kardeşlerimizi Diyanet İşleri Başkanlığı’na diğer kardeşlerimizi ise KYK yurtlarına yerleştirdik.

İlgililer bizlere ses verseydiniz belki de bu talebe kardeşlerimiz sıfır bilgili kardeşlerimiz şimdi yurtlarınızda olabilirdi. Kardeşlerimiz adına Hayırlı olmasını duasını ediyoruz. Umarım yazıp çizdiklerimize ses verirsiniz. Halkımızın verdiği destek ve katılım bizi mutlu ediyor.

Süleymanlı Haber olarak bizlere sorduğunuz tüm sorulara cevap vermeye gayret ettik yine yazmadığımız unuttuğumuz veya farklı sorularınız var ise bizimle iletişime geçebilir ve yukarı da belirttiğimiz gibi bu yazının altına yorum yazabilirsiniz.

Merak etmeyin yorumlarınız hemen yayınlanmıyor bazen özel bilgilerinizi veriyorsunuz. Biz duruma göre belirttiğiniz mail adreslerinden sizlere geri dönüş sağlıyoruz.

Eğitim ve Öğretim yılında tüm kardeşlerimiz kendilerine huzurlu , ferah ve mutlu olacakları barınma ihtiyaçlarını karşılayacak en güzel yerleri bulup , yerleşmeniz duası ile Allah’a emanetsiniz.

Süleymancı Yurtları ve Kursları Nasıldır ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir