Süleymancıların Şefaat Yalanı !

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Allah’ın selamı , rahmeti bereketi cümlemizin üzerine olsun kıymetli okuyucularımız. Süleymanlı Haber olarak yeni bir reddiyemizi sizlere sunarak din adı altında anlatılan, Kuran ve sünnet dışı olan uygulamaları tek tek delilleri ile anlatmaya devam ediyoruz.

Süleymancıların Şefaat Yalanı !

Son dönemlerde oldukça yaygınlaşan ve git gide itikadi bir hal alan, Nakşibendilik dininin , İslam dinine paralel bir din oluşturma çabaları hızla devam ediyor.

Bu yazımızda Süleyman Hilmi Tunahan (K.S) üstazımız ve dolaylı olarak olarak Allah Rasülü peygamberimiz a.s ‘a yapılan en büyük iftiralardan bir tanesini ele alacağız.

Sizler de gerek sosyal medyada gerek bulunduğunuz kurs , yurt veya tarikat zümrelerine ait yerlerde şu cümleleri sıklıkla duyabilirsiniz : ” Allah şefaatlerine nail eylesin , Üstazımızın şefaati üzerinize olsun , Süleyman Efendinin şefaatinden mahrum kalmayalım…”bu ve benzeri bir çok din adına bilinçsiz ve anlam kaydırılması yapılarak söylenmiş İSLAM’A UYGUN OLMAYAN SÖZLERİ bilerek veya bilmeyerek söyleyenlere şahit olabilir ve kendiniz de söyleyebilirsiniz.

Her tarikatın kendi liderlerinin şefaat edeceği nerede ise belirtilmiş  ve bunu yaparken de KURAN VE HADİSLERİN SUİSTİMAL EDİLMESİ uğruna menfaat sağlanmış ve ”ŞEFAAT PİYASASI” oluşturulmuştur. Bu oluşumu yapanları dikkatle incelerseniz EHLİ SÜNNET Maskesi adı altında Nakşibendiler olduğunu ve yine ŞİA’NIN masum imam ve imamlarının ahirette kendilerine inananları kurtaracağı vb anlayışlar… Hatta bu zümrelerin yanı sıra diğer batıl dinlerde de tür anlayışların olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Konumuzun dağılmaması adına yukarıda zikrettiğimiz şeyleri sizler araştırabilirsiniz , her zaman hazıra konmak bedavacı olmak iyi bir şey değildir :) Yukarıda zikrettiğimiz mevzuların hepsi birer konu başlığı olmasına binaen bizler bu yazımızda sadece bizi ilgilendiren kısımları ele almaya ve uzatmadan en kısa yoldan bilgilendirmemizi yapmaya gayret edeceğiz.

Süleyman Hilmi Tunahan gibi bir alimi şefaat piyasasına dahil edenlerin ne amaçladıkları bir yana halkımızı bu tür şeylerle kandırma yoluna gidip olağanüstü yetkileri varmış gibi gösterip şirk bataklığına düşürmek ve bu alime saygı duyanları yoldan çıkararak bu sözlerle ahiretten tapu almışlar veya cenneti garantilemiş gibi davrananlara fırsat verilmemelidir.

Süleyman Hilmi Tunahan veya bir başkası için , Allah şefaatlerine nail eylesin , ve benzeri sözlerde son derece itikadi bakımdan sakıncalı ve insanları küfre sokan sözlerdir. Bu ve benzeri cümleleri hayatınızda kullanmamanız ve çevrenizde kullananları da uyarma imkanınız var ise uyarmanız gerekmektedir.

Sosyal medyada son dönemlerde bu konularda aramalar yaptığımızda ”Süleyman Hilmi Tunahan sevenlerine ahirette şefaat edecek” tarzındaki şiirlerden tutun da  ”Türklerden Peygamberimiz 300.000 kişiye şefaat etmesi için Efendi hazretlerine izin vermiştir. Onlar da ancak bizim gibi üstaddan feyiz alan mür’î-dan kardeşlerimizdir.” şeklindeki ibarelerin hepsi şefaat piyasasını oluşturmak için konuyu anlamından uzaklaştırıp , kendi liderlerini kutsamak adına uydurulmuş yalanlardır.

شفع – şef’ı kökünden türemiş olan شفاعة – şefâ’at sözcüğünün sözlük anlamı : Bir şeyi benzeri olan başka bir şeye eklemek, onu desteklemek, bir şeyi çiftlemek ve esirgemek’tir. Sözcük zaman içerisinde “Yüksek mevkide bulunan birinin düşkün birine yardım etmesi, onu koruması, onun korunmasına aracılık etmesi, onu yalnız bırakmayıp ona destek olması” anlamında kullanılır olmuştur.

Yine Diyanet İşleri Başkanlığı ansiklopedisinden de konu ile ilgili şöyle denilmektedir: ”Sözlükte “tek olan bir şeyi dengi veya benzeriyle çift hale getirmek; birinin önüne düşüp işini görmeye çalışmak, işinin görülmesi için birinin aracılığını istemek” anlamlarındaki şef‘ kökünden türeyen şefâat, “suçunun bağışlanması veya dileğinin yerine getirilmesi için birine aracılık etme” mânasına gelir (, “şfʿa” md.; , “şfʿa” md.).

Terim olarak “kıyamet gününde peygamberlerin ve kendilerine izin verilen sâlih kulların müminlerin bağışlanması için Allah katında niyazda bulunması” anlamında kullanılır. Şâfi‘ ve şefî‘ “aracılık eden, şefaatte bulunan” demektir.”

 • Arapça’da başkası lehine talepte bulunana [şefaat edene] الشّافع – eş-şafi veya الشّفيع. eş-şefi denir.
 • Kısaca şefa’ât “aracı olmak, yardım etmek ve öncülük etmek” anlamlarına gelir.

Kur’an-ı Kerim’de şefaatten söz eden âyetleri tasniflediğimizde karşımıza konuyla ilgili üç kategori çıkar. Bunlardan ilki şefaatin tümünün Allah’ın olduğunu ve O’ndan başka hiçbir şefaatçinin bulunmadığını söyleyen ayetlerdir. İkinci küme ayetlerde ise ahirette hiçbir şefaatin olmadığı belirtilir. Son kategoride ise şefaat, şartlara bağlanır.

Her şeyden önce genel bir hüküm olarak Allah, bütün şefaatin kendisinin olduğunu ve O’ndan başka şefaatçinin bulunmadığını, değişik kişilerden umulan şefaat beklentilerinin boşuna olduğunu söyler.

Yüce Allah’ın bu açıklaması, O’nun genel yasasını belirtir. Allah’tan başka hiçbir şefaatçinin olmadığını belirten muhkem ayetleri öncelikli olarak göz önünde bulundurarak şefaatle ilgili üç grupta toplanan ayetlere bakabiliriz.

Konuyla ilgili olarak Kuran ve Sünnetten yaptığımız çalışmalarımızı bir başka konuda hadislerle daha da detaylı hale getirmekle birlikte dilerseniz bazı ayet kümelerini yazımızın başında vermek istiyoruz.

وَيَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللّٰهِ مَا لَا يَضُرُّهُمْ وَلَا يَنْفَعُهُمْ وَيَقُولُونَ هٰٓؤُ۬لَٓاءِ شُفَعَٓاؤُ۬نَا عِنْدَ اللّٰهِۜ قُلْ اَتُنَبِّؤُ۫نَ اللّٰهَ بِمَا لَا يَعْلَمُ فِي السَّمٰوَاتِ وَلَا فِي الْاَرْضِۜ سُبْحَانَهُ وَتَعَالٰى عَمَّا يُشْرِكُونَ

Yukarıdaki ayeti kerime Yunus Sûresi 18.ayeti kerimedir. Şimdi sizler de hemen elinize bir Kuran ve Arapça bilginiz var ise hemen ilgili ayeti açın ve bağlamındaki ayetlerİ tespit ederek manasını veriniz. Manasını bilmeyen kardeşlerimiz için ayeti kerimenin meali şu şekildedir:

Allah’ı bırakıyorlar da, kendilerine ne fayda ne de zarar verebilecek olan şeylere tapıyorlar ve “Bunlar bizim Allah katında şefaatçilerimizdir.” diyorlar. De ki, “Siz Allah’a göklerde ve yerde O’nun bilmediği bir şeyi mi haber veriyorsunuz?” Allah onların ortak koştukları şeylerin hepsinden münezzehtir. buyurulmaktadır.

Bu ayetle tanışmayan kardeşlerimiz , bu ayeti bilemeden önce , sosyal medya hesaplarımızdan kendilerine şu suali yönelmiştik: ”SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN ALLAH KATINDA ŞEFAATÇİNİZ Mİ ? BU SORUYA CEVAP VEREBİLECEK VAR MI ? ” şeklinde sorduğumuz da , bizlere birçok eleştiri gelmişti. Yine arkasından Evet şefaatçimizdir , ahirette bizi kurtaracak , diyenlere:  ‘SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN MI BUNU SİZE BİLDİRDİ? ” diye sorduğumuzda ses çıkaramayıp ayet ve hadisleri iveç yaparak delil getirmeye çalışmışlardı.

Ayetleri 3 grupta topladığımızı belirtmekle birlikte dilerseniz bu ayet gruplarını tek tek ele alalım.

1-Şefaatin Tümü Allah’a Aittir ! 

قُلْ لِلّٰهِ الشَّفَاعَةُ جَم۪يعًاۜ لَهُ مُلْكُ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِۜ ثُمَّ اِلَيْهِ تُرْجَعُونَ

Yukarıdaki ayeti kerime Zümer Sûresi(39) 44. Ayetidir ve mealen şöyle buyurulmaktadır : ”De ki , “Bütün şefaat Allah’ındır. Göklerin ve yerin mülkü O’nundur. Sonra hep döndürülüp O’na götürüleceksiniz.”

اَللّٰهُ الَّذ۪ي خَلَقَ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَ وَمَا بَيْنَهُمَا ف۪ي سِتَّةِ اَيَّامٍ ثُمَّ اسْتَوٰى عَلَى الْعَرْشِۜ مَا لَكُمْ مِنْ دُونِه۪ مِنْ وَلِيٍّ وَلَا شَف۪يعٍۜ اَفَلَا تَتَذَكَّرُونَ

”Allah, O ki gökleri ve yeri altı günde yaratmış, sonra Arş üzerine istivâ buyurmuştur, sizin için O’ndan başka ne bir veliy vardır ne bir şefi’, artık düşünmez misiniz? ” Secde Suresi 4.ayeti kerimesi.

Bu ayeti kerimede veliy (dost) ve şefi dünya için değil ahiret için bahsedilmiştir. Ayeti yazdığımızda her ikisi de anlaşılabilmekteyse de dünyada dostlarımızın olması da gayet doğal olmakla birlikte en hakiki dost sadece ve sadece bizi yaratan yüce Rabbimizdir.

وَاَنْذِرْ بِهِ الَّذ۪ينَ يَخَافُونَ اَنْ يُحْشَرُٓوا اِلٰى رَبِّهِمْ لَيْسَ لَهُمْ مِنْ دُونِه۪ وَلِيٌّ وَلَا شَف۪يعٌ لَعَلَّهُمْ يَتَّقُونَ

“Rablerine toplanacaklarından korkanları Kur’an ile uyar, O’ndan başka hiçbir dost ve hiçbir şefaatçileri yoktur, Allah’tan sakınmaları umulur.” (En’am, 6/51) buyurulmaktadır.

وَاَنْذِرْهُمْ يَوْمَ الْاٰزِفَةِ اِذِ الْقُلُوبُ لَدَى الْحَنَاجِرِ كَاظِم۪ينَۜ مَا لِلظَّالِم۪ينَ مِنْ حَم۪يمٍ وَلَا شَف۪يعٍ يُطَاعُۜ

Yaklaşmakta olan o felaket (kıyamet) gününü de onlara haber ver. O dem ki yürekler gırtlaklara dayanmıştır, yutkunup dururlar. Zalimler için ne ısınacak bir dost vardır ne de sözü dinlenecek bir şefaatçi. Mü’min Sûresi(40) 18. Ayeti kermesi.

Görüldüğü gibi Allah, bütün şefaatin kendisinin olduğunu, başka varlıklardan şefaat bekleyenlerin hiçbir dost ve şefaatçilerinin olmadığını, şefaatle ilgili inanç ve beklentilerinin boşuna olduğunu, mülkünde tasarruf etme hak ve yetkisinin sadece kendisinin olduğunu, şefaatçi kabul edilen varlıkların böyle bir hak ve yetkilerinin bulunmadığını kesin olarak belirtmektedir.

Kur’ân’ın şefaat konusunda dikkati çektiği temel gerçek, şefaatin mülk üzerinde ilâhı hükümranlıkla alâkalı bir tasarruf olduğudur. Müşriklerin, kendilerine şefaat edeceklerine inandıkları hayâli şefaatçilerinin mülk üzerinde hiçbir tasarrufa sahip bulunmadıklarını ve bu yüzden şefaatçi olamayacaklarını bildiren âyet (39/43) ile; aynı doğrultuda hemen onu izleyen âyette (39/44) şefaatin bütünüyle Allah’a ait olduğu ifadesinin, göklerin ve yerin hükümranlığının Allah’a mahsus olduğu cümlesini takiben bildirilmiş olması bunu belirtmektedir.

Yaklaşık olarak konu ile ilgili yukarıda 5 tane ayet ve bu ayetin bir öncesi olan bağlantılı ayet ile birlikte ayetleri ele aldık. Dilerseniz devam edelim.

2. Âhirette Başka  Şefaatçiler mi var ? 

Kur’an’da şefaatten söz eden ayetlerin bir kısmı, görüldüğü gibi Allah’tan başka hiçbir varlığın şe­faat hakkının bulunmadığını belirtirken, bir kısmı da ilke olarak ahirette hiçbir şefaatin olmadığını söyler. Bu genellik ve tümden reddetme, âyetlerin bağlamlarından ve anlatım üsluplarından anla­şılmaktadır. Örneğin, Arapça dil kurallarına göre olumsuz bir cümlede belirtisiz/nekre bir isim gel­diği zaman, genellik/ umum belirtir ve bütün cinsi olumsuzlaştırır. Türkçe tercümede bu, “hiçbir” sözcüğü ile belirtilir. Mesela:

وَاتَّقُوا يَوْمًا لَا تَجْز۪ي نَفْسٌ عَنْ نَفْسٍ شَيْـًٔا وَلَا يُقْبَلُ مِنْهَا شَفَاعَةٌ وَلَا يُؤْخَذُ مِنْهَا عَدْلٌ وَلَا هُمْ يُنْصَرُونَ

“Kimsenin kimseye hiçbir şey yapamayacağı, kimseden hiçbir şefaatin kabul edilmeyeceği, kimseden hiçbir fidye alınmayacağı ve yardım görülmeyeceği günden sakının.” (Bakara, 2/48)

وَاتَّقُوا يَوْمًا لَا تَجْز۪ي نَفْسٌ عَنْ نَفْسٍ شَيْـًٔا وَلَا يُقْبَلُ مِنْهَا عَدْلٌ وَلَا تَنْفَعُهَا شَفَاعَةٌ وَلَا هُمْ يُنْصَرُونَ

“Kimsenin kimseye hiçbir yarar sağlamayacağı, hiçbir kimseden fidye alınmayacağı, kimseye hiçbir şefaatin yarar vermeyeceği ve onların yardım görmeyeceği günden sakının.” (2 Bakara, 2/123)

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُٓوا اَنْفِقُوا مِمَّا رَزَقْنَاكُمْ مِنْ قَبْلِ اَنْ يَأْتِيَ يَوْمٌ لَا بَيْعٌ ف۪يهِ وَلَا خُلَّةٌ وَلَا شَفَاعَةٌۜ وَالْكَافِرُونَ هُمُ الظَّالِمُونَ

“Ey inananlar! Hiçbir alışverişin, hiçbir dostluğun, hiçbir şefaatin olmadığı günün gelmesinden önce sizi rızıklandırdığımızdan hayra sarf edin. İnkar edenler ancak kendilerine yazık edenlerdir.(Bakara, 2/254)

وَيَوْمَ تَقُومُ السَّاعَةُ يُبْلِسُ الْمُجْرِمُونَ وَلَمْ يَكُنْ لَهُمْ مِنْ شُرَكَٓائِهِمْ شُفَعٰٓؤُ۬ا وَكَانُوا بِشُرَكَٓائِهِمْ كَافِر۪ينَ وَيَوْمَ تَقُومُ السَّاعَةُ يَوْمَئِذٍ يَتَفَرَّقُونَ 

“Kıyamet koptuğu gün suçlular umutsuz kalıverirler. Allah’a ortak koştuklarından, kendilerine şefaat edecekler de bulunmaz. Onlar, o zaman Allah’a koştukları ortakları inkâr ederler. Kıyamet koptuğu gün, işte o gün, darmadağın olurlar.” (Rum, 30/12-14)Ayrıca bu ayetleri de inceleyiniz. 36/03-25;  82/14-19.

Bağlamından koparmadan bu bölümde 6 tane ayeti kerimenin yanı sıra incelemeniz içinde 7 tane ayeti kerime vermekle birlikte toplam 13 ayeti kerime bu bölümümüzle ilgili olmakla birlikte ilk yazımızda da 5 tane ayeti ele almıştık. Toplamda 18-19 tane konu ile ilgili ayeti kısa da olsa değerlendirmeye aldık. Dilerseniz yazımıza devam edelim.

Müddesir suresinin 41-48 inci ayetlerinde yine şefaat hakkında bir takım izahlar getirilmekle birlikte genel kaidelere baktığımızda alimlerimiz ayetlerin 38 ve 48 aralığında kümelemişler.

كُلُّ نَفْسٍ بِمَا كَسَبَتْ رَهٖينَةٌۙ  Her bir fert, kazandıklarına karşılık Allah katında tutulan bir rehindir.

اِلَّٓا اَصْحَابَ الْيَمٖينِؕۛ  Ancak amel defterleri sağdan verilen uğurlu ve mutlu kimseler başkadır.

فٖي جَنَّاتٍؕۛ يَتَسَٓاءَلُونَۙ  Onlar cennetlerdedir. Aralarında soruşurlar:

عَنِ الْمُجْرِمٖينَۙ Hayatları günah hasadıyla geçmiş inkârcı suçlular hakkında. Sonra suçlulara dönerek:

مَا سَلَكَكُمْ فٖي سَقَرَ  “Nedir sizi şu Sekar’a sürükleyen?” derler.

قَالُوا لَمْ نَكُ مِنَ الْمُصَلّٖينَۙ  Onlar da şöyle cevap verirler: “Biz namaz kılanlardan değildik.”

وَلَمْ نَكُ نُطْعِمُ الْمِسْكٖينَۙ :  “Fakirleri, yoksulları doyurmazdık.”

وَكُنَّا نَخُوضُ مَعَ الْخَٓائِضٖينَۙ  “Boş şeylere dalanlarla birlikte biz de dünyanın aldatıcı zevklerine dalar giderdik.”

وَكُنَّا نُكَذِّبُ بِيَوْمِ الدّٖينِۙ  “Hesap ve ceza gününü yalanlardık.”

حَتّٰٓى اَتٰينَا الْيَـقٖينُؕ “Böyle gaflet içinde yaşayıp giderken kaçınılması mümkün olmayan ölüm gerçeği geldi çattı.”

فَمَا تَنْفَعُهُمْ شَفَاعَةُ الشَّافِعٖينَؕ  Artık şefaat edenlerin şefaati onlara bir fayda vermeyecektir.

Bu ayetlerde anlatılan kişiler, kafirler olup cehenneme atılırken cennetlikler onlara bunun sebebini sormakta, onlar da bu kötülükleri işlediklerini ve böylece ateşe atıldıklarını belirtmektedirler. Böylece “Onlara, şefaatçilerin şefaati fayda vermez.” ayetindeki “şefaatçiler”den maksadın gerçekten şefaatçiler değil, şefaatçi sandıkları ilahları/putları olduğu görülmektedir. Çünkü kendileri putperest kafir kişilerdir. Onun için ayetin şefaatçilerden söz ettiğine bakarak ahirette şefaatçiler olacağını söylemek mümkün değildir.

Görüldüğü gibi âyetler, gerek putperestlerin gerekse başkalarının dünyada veya ahiret gününde beklediği şefaatin olacağı inancını kesin olarak reddetmektedir. O gün dünyada şefaat etmesi umulan varlıkların hiçbirinin kesinlikle böyle bir şefaatlerinin olamayacağı ve şefaatle kimseye yarar sağlamalarının söz konusu olmadığı belirtilmektedir.

Allah’ın, şefaatin tümünün kendisinin olduğunu ve hiçbir şefaatin ve şefaatçinin bulunmadığını söyledikten sonra dönüp şefaat etmesi için birilerine izin vereceğini söylemesi açık bir çelişki olacağından, şefaati şartlara bağlayan aşağıdaki ayetlerden de şefaatin olacağını çıkarmak mümkün değildir. Çünkü Allah, kendisiyle çelişmeyeceğini ve sünnetinin kesinlikle bozulmayacağını ve değişmeyeceğini belirtmektedir. Elbette Rabbimiz bu genel geçer yasasını bozarak kendi kendisini yalanlamaktan münezzehtir. Aksini iddia edenler var ise (2- İsra, 17/77, Ahzab, 33/62, Fatır, 35/43, Fetih, 48/23 ) bu ayetlere bakabilir. Peki o zaman diğer ayetleri nasıl anlayacağız veya Kur’an da çelişki mi var sorusu ortaya çıkabilir. Dilerseniz yazımıza devam edelim.

3-Şefaati Şartlara Bağlayan Ayetler

Kur’an’da şefaati şartlara bağlayan kimi ayetler, bazı şartlar gerçekleşmeden, daha doğrusu Allah’ın her zaman yürürlükte olan sosyal yasası veya ilkesi değişmeden yahut “Hiçbir şefaat yoktur.” genel hükmü yürürlükten kalkmadıkça veya mülkünde tasarruf yetkisi başkalarına da verilmedikçe, şefaatin söz konusu olmadığını, böylece müşriklerin veya başkalarının şefaat beklentilerinin boşuna olduğunu belirtmektedir.

Sözü edilen şartların gerçekleştiğini/gerçekleşeceğini yahut şefaatin olmayacağına ilişkin genel hükmün değiştiğini/değişeceğini belirten Kur’an’da hiçbir delil yoktur. Genel bir hüküm olarak, Allah “Hiçbir şefaatçileri yoktur.” dedikten sonra, dönüp başka yerde bu genel hükmünü bozarak veya onunla çelişerek “Bazı şefaatçiler vardır.” ve “Bunlar Allah’ın izniyle şefaat edecektir.” demesi, bir çelişki olur. Çünkü Allah, şefaat için kimseye izin vermemiştir. Kur’an’da çelişkinin olması da düşünülemez.

يَوْمَئِذٍ لَا تَنْفَعُ الشَّفَاعَةُ اِلَّا مَنْ اَذِنَ لَهُ الرَّحْمٰنُ وَرَضِيَ لَهُ قَوْلًا

O gün, Rahmân’ın kendisine izin verdiği ve sözünden hoşnut olduğu kimselerden başkasının şefaatı fayda vermez. (Taha, 20/109)

Taha, 20/109, Enbiya, 21/28, Necm, 53/26 gibi şefaatin ancak Allah’ın izni ile olabileceğini belirten ayetlerin bağlamı, müşriklerin şirk inançları ve cezaları ile ilgili bağlamdır. Bu âyetlerde yapılan, bu anlayışı reddedici ve işin olmayacağını belirtici soru/istifham-ı inkarı/kınama ve reddetme üslubunu kullanmaktır. Şöyle ki:

“Allah’ın izni olmadan/yasası değişmeden ve genel hükmü bozulmadan onun yanında şefaat edecek kimmiş?’.”

veya

“Allah söz konusu kişi ve nesnelerin hangisinden razı imiş veya kimlere izin vermiş/onlar için yasasını ve genel hükmünü değiştirmiş de onun yanında bunlar şefaat edeceklermiş?!”

yahut

“Her işte tasarruf etme ve karar verme hak ve yetkisi yalnız benim olduğu halde hangi hak­la böyle bir şeye inanıyor ve başkalarından bunu bekliyorsunuz?1.”

veyahut

“Şefaat etmeleri için bu varlıkların hakkı söylemeleri gerekir, onlardan razı olmam gerekir, benden söz almaları gerekir ve onlara izin vermem gerekir, bunların hiçbiri yokken bu şeylere şefaat için nasıl izin veririm?!”

yani

“Onun huzurunda şefaat etmek kimin haddinedir?”

Sonuç olarak, bu varlıklardan şefaat bekleyen müşrikler, büyük bir yanılgı ve aldanış içindedirler.

Kur’an’da “izin” kelimesinin geçtiği bütün ayetleri” Üslup ve Semantik Açıdan Kur’an ve Şefaat” kitabında değerlendiren Yaşar Düzenli, bu kelimenin bir ön kabul olarak şefaatin olacağını söyleyenlerin anladığının aksine iznin, Allah’ın her zaman ve her uygulaması için işleyen ve hiçbir zaman değişmeyen ve sapmayan sünnetullah/sosyal yasaları anlamında olduğunu, ahiret hayatında da birileri için bu yasasının değişmesinin veya birilerinin bunun dışında davranmasının söz konusu olmadığını ifade ettiğini şu sözlerle belirtilmiştir:

“Şefaate istisna getiren ayetlerde anahtar kavramın “izin” olduğu anlaşılmaktadır. Bundan dolayı biz çalışmamızın önemli bir bölümünü ayırdığımız kavramın analizinde ulaştığımız sonuca göre izin, kullanıldığı alanla ilgili olarak, Allah’ın o şeyle ilgili kendisi için belirlediği yolu, yöntemi, ilkeyi, o şeyi yapan yasayı ifade etmektedir. Ancak “yasa” anlamına gelen başka terimlerin yerine “izin” kelimesinin kullanılmış olması, spontane ve donuk bir ilkelilikten çok, her an Allah’ın denetimi ve gözetimi altında olan, varlığını ve sürekliliğini daima ona borçlu olan, bir yönü ile fizik, diğer yönü ile metafizik boyut taşıyan içiçe/dinamik bir duruma işaret etmektedir. Her durumda Allah’ın izni geçerlidir. Bu izin hangi konuda olursa, o konuda Allah’ın koyduğu yasaları geçerlidir. Bu yasaların hem kefili ve hem de vekili sadece Allah’tır. Öldükten sonra diriliş haktır. Orada Allah mutlak hakimdir. Peygamberlerin etki ve yetkileri bu dünyaya aittir. Bu durum Allah’ın bu çerçevedeki izni, yani temel ilkeleridir.”3

Kur’an’da şefaatin izin şartına bağlanması, Allah’ın vereceği izinle bu işin olacağı anlamında değil, onun mutlak otorite ve egemenliğinin vurgulanması ve ortak koşulan şeylerin reddedilmesi anlamındadır.

Söz konusu izin kavramı Allah’ın yasasına işaret ederken diğer yandan, hiçbir şeyin ve kimsenin asla kuşatamayacağı aşkın bir Allah tasavvuruna dikkati çekmektedir. Seyyid Kutub’a göre de bu kavram, kesinlik ve va’din ötesinde, Allah’ın bağımsızlığını ifade etmek için kullanılan bir istisnadır.4

Benzer bir yaklaşımla Menar Tefsiri’nde Muhammed Abduh ve M. Reşid Rıza da şefaatin bütünüyle Allah’a ait olduğunu vurgulayan Kur’an nassıyla beraber; ayrıca izin istisnasının yapılmasını, iznin gerçekleşeceğini belirten bir nass değil, bilakis mizan günü Allah’ın yegane yetki ve güç sahibi oluşunun temsili bir ifadesi olarak belirtirler.5 Konuyla ilgili Menar Tefsiri’nde belirtilen açıklamaların bazılarını aşağıya alıntılıyoruz;

“Sünnetullah’ın gereği doğrultusunda, ilahî hikmete ve şeriatın hükümlerine uygun biçimde hareket etmeyi terk ederek, bâtıl inançlarla özünü kirleten, kötü huylarla içini karartan, yeryüzünde bozgunculuk yapan sünnetten, farzdan yüz çeviren kimseler için takdir olunan ilahî azabı kaldırtmak için Yüce Allah katında kim şefaatçilik edebilir ki?! Kullarından böyle bir duruma kim yeltenebilir? Bu mümkün mü? “İllâ bi iznihî = ancak izni ile olması müstesna”. Mesele, bütünüyle tek bir suret ve hakikatten ibarettir. Bu istisna, iznin vuku bulacağına dair bir nass değildir ve o, O gün gelince, Allah’ın izni olmaksızın hiç kimse konuşamaz.” (Hud, 11/105) âyetindeki ifade mesabesindedir. Bu âyet, o gün mülkün ve mutlak egemenliğin sadece O’na ait olduğunu temsil yoluyla bildirmektedir: “O gün, kimsenin kimseye hiçbir fayda sağlamayacağı bir gündür. O gün buyruk, yalnız Allah’ındır.” (İnfitar, 82/19)

Üstad M. Abduh özetle şunları söyledi: Bu istisna, şefaatçilerin ve müşriklerle ehl-i kitabın kabul ettikleri şekilde bilinen genel manada şefaate güvenip de yan gelip yatanların beklentilerini boşa çıkarmaktadır. Allah Teâlâ, o gün mülkün ve hükümranlığın mutlak anlamda kendisine ait olduğunu, kullarından hiçbir kimsenin O’nun izni olmadan şefaat talebinde bulunma yahut konuşma cesaretinde bulunamayacağını, izninin ise hiçbir kimse tarafından bilinmediğini beyan ile tüm beklentileri iptal etmiş, sonra şöyle buyurmuştur:

“Onların önlerindekini ve arkalarındakini bilir, dilediğinden başka ilminden hiçbir şeyi kavrayamazlar.”

“Onların önlerindeki ve arkalarındaki’‘nden maksat, onlardan öncesi ve sonrası ya da geriye bıraktıkları dünya işleri ile karşılaşacak oldukları âhiret işleri yahut kavrayıp öğrendikleri ile cahil kaldıkları şeylerdir. Bu, şefaatin bilinen manasıyla olmadığına dair bir delildir. Şöyle ki: Allah Teâlâ, kulun geçmişte işlediği, halihazırda işlemekte olduğu ve gelecekte işleyeceği nesi var nesi yok hepsini ve her şeyi bildiğine, onlara verilecek karşılık (sevap ya da azap) da bu ilme müsteniden olacağına göre, bilinen anlamıyla şefaat, Allah Teâlâ hakkında imkânsız (müstahîl) bir hal olacaktır. Çünkü şefaatin gerçekleşebilmesi ancak, şefaatçinin, adına şefaat talebinde bulunan kimsenin durumu ve müstehak olduğu şeyle ilgili olarak, kendisinden şefaati umulan kimseye onun bilmediği bir hususu bildirmesi yoluyla olur…

Kâfirler ve fâsıklar, şefaate aldanırlar ve Allah Teâlâ’nın, içlerinden azaba müstahak olanlara, şefaatini umdukları zevatın hatırı için azap etmekten vazgeçeceği kuruntusunu taşırlardı. Böylesi bir şefaat anlayışı, Allah Teâlâ hakkında kesinlikle muhaldir. Bu, haksızlık ve taşkınlıkta haddi aşmış kimselerin kuruntularından başka bir şey değildir. Böyle bir şefaat anlayışı, Allah Teâlâ hakkında cehaleti gerekli kılar. Oysa ki Allah Teâlâ, bu tür noksanlıklardan münezzehtir ve O’nun ilmi her şeyi kuşatmaktadır, O’nun ilmi dışında hiçbir şey yoktur.

“Dilediğinden başka ilminden hiçbir şeyi kavrayamazlar.”

Senden bir şey öğrenen kimsenin, tutup da o şeyi sana bildirmeye yeltenmesi anlamsızdır. Bu durumda, insanlarca bilinen şekliyle ve ahmakların, henüz dünyada iken Allah Teâlâ’nın rızasını kazanmaksızın âhirette kurtuluş sebebi olarak gördükleri türden O’nun katında şefaat edecek olan kimseler acep ne demiş olacaklardır!

Üstad M. Abduh şöyle dedi: Bunun anlamı, “şefaat, O’nun iznine bağlıdır; O’nun izni ise ancak O’nun vahyi sonucu bilinir.” demektir. O, bu haliyle âyeti, şefaatin olmayacağına dair bir delilden diğer delile geçme olarak değerlendirmektedir. Bu demektir ki, eğer orada başka bir anlamda ve Allah Teâlâ’nın şanına yakışır şekilde bir şefaat söz konusu ise —mahza dua gibi— o dehşetli günde böyle bir şeye dahi hiçbir kimse O’nun izni ile olmadan cüret edemez. O’nun kime izin verdiği ise, sadece kendisinin bileceği bir husustur ve bildirmek istediği kimseler hariç hiçbir kimse bilemez. Sonra şöyle dedi: Allah Teâlâ’nın izni, ancak kitabında belirlemiş olduğu ahkâm ile bilinebilir. Buna göre kimin O’nun azabına müstahak olduğu belirtilmişse artık o, azabı hak etmiştir ve hiçbir kimse, onun kurtuluşu için dua etmeye yeltenme cüretini gösteremez. Kimin de rızasına müstahak olduğunu belirtmişse o kişi de Allah Teâlâ’nın —ilm-i ezelîsinde geçtiği gibi— kitabındaki vaadi ve kullarına olan lütuf ve ihsanı ile kurtuluşa ermiştir. Bu durumda olan kimsenin artık ardı arkası kesilmeyen hatalar içine düşmesi, bunun onu bâtıla sürüklemesi ve fesad içine yuvarlaması, bunlardan etkilenip hatalı şeyler içinde kaybolması ve sonunda ipin ucunu kaçırması söz konusu olmaz.

Üstad M. Abduh şöyle devam etti: Genel olarak “illâ bi iznihî = dilediğinden başka” şeklindeki istisnanın vaki olacağını söylemişlerdir. Şöyle ki: Peygamberimiz (s) mahşerde ilahî yargının başlaması için şefaat edecek ve bu kapı açılacak, arkasından da nebiler, seçkinler gibi diğer şefaat ehli bu kapıdan gireceklerdir. Nitekim hadislerde bu husus sabit bulunmaktadır. Bu konu, Mutezile’nin inkâr ettiği, Ehl-i sünnetin ise kabul ettiği bir konudur. Allah Teâlâ, dilediğine izin verecek, dilediğini şefaati kimin hak ettiğine dair ilmine muttali kılacaktır; nitekim istisnadan da bu mana anlaşılmaktadır. Biz deriz ki: Gerek Mutezile, gerekse Ehl-i sünnet ve diğer Müslüman fırkalar, Allah Teâlâ’nın ilminin kemali ve her şeyi kuşattığı hakkında ittifak halindedirler. Bu ise bilinen manasıyla şefaatin O’nun katında muhal olmasını gerektirir. Nitekim az önce belirtildi. Gene belirtelim ki Kur’ân’da bu tür istisnalar olumsuzluğu tekit için gelmektedir. Böylece herhangi bir istisna olmadan şefaatin olmayacağını belirten âyetlerle bu tür istisnali âyetler arasını cem ve telif etme imkânı da doğmaktadır. Hadislerde varid olan hususa gelince, selef ve halef arasında müteşabihât konusunda görüş ayrılığı bulunmaktadır. Bu itibarla onun (şefaatin) manasını Allah Teâlâ’ya havale ederiz. Yahut “dua”ya hamledilmesi söz konusu olabilir. Bu durumda Allah Teâlâ hemen akabinde, ilm-i ezelîsinde ne yapacağı yazılı ise onu yapar ve bu anlamda şefaatçi olan, kesinlikle O’nun ilminden bir şeyi değiştirmiş, O’nun iradesine bir biçimde etki etmiş olmaz. Allah Teâlâ’nın kuluna verdiği değer (keramet), duası akabinde fiilini ifa etmiş olmakla ortaya çıkar. Ben de şunu ekleyim ki, Şeyhü’l-İslâm İbn Teymiyye de şefaati bu şekilde tefsir etmiştir (Bkz: “Vettekû yevmen…” 2/48 âyetinin tefsiri.) “

Kur’ân’da bu üslupla şefaatin olmayacağını, yani bu konuda da Allah’ın yasasının ve genel hükmünün değişmeyeceğini belirten âyetler şunlardır:

“Allah, ondan başka tanrı olmayan, kendisini uyuklama ve uyku tutmayan, diri, her an yaratıklarını gözetip durandır. Göklerde olan ve yerde olan ancak O’nundur, Onun izni olmadan katında kim şefaat edecekmiş? Onların işlediklerini ve işleyeceklerini bilir, dilediğinden başka ilminden hiçbir şeyi kavrayamazlar. Hükümranlığı gökleri ve yeri kaplamıştır, ikisini gözetmek O’na ağır gelmez. O yücedir, büyüktür.” (Bakara, 2/255) ayrıca bkz. Yunus, 10/3; Meryem, 19/85-87; Taha, 20/109-110; Enbiya, 21/26-28; Sebe’, 34/22-23; Zuhruf, 43/86; Necm, 53/24-28

Bu ayetlerde Allah, ancak kendisinden izin alan ve söz verdiği kişilerin, kendilerinden razı olduğu kişilere şefaat edeceğini belirtmektedir. Oysa ne müşriklerin şefaat beklediği putlar, ne de müşrikler bu konuma sahiptir. Çünkü Allah ne müşriklerden razıdır, ne şefaat bekledikleri putlara bunun için söz vermiştir ne de onlara böyle bir izin vermiştir. Şefaati şartlara bağlayan ayetlerde verilen mesaj budur.

“Allah’ın razı olduğu ve izin verdiği” ifadelerinden hareketle onun razı olduğu ve izin verdiği kişilerin şefaat edeceği anlamını çıkaranlar ve özellikle de bazı hadis rivâyetlerdeki gibi Hz. Muhammed dışında sözde mazeretler ileri süren peygamberlerin şefaat edemeyeceğini söyle­yenler, acaba Allah’ın bu peygamberlerden razı olmadığı için mi onlara şefaat izni vermediğini söylemek istemektedirler? Acaba bu peygamberler bu âyetlerden bazılarında belirtildiği gibi, hakkı ve doğruyu mu söylememişlerdir? Bu tip Kur’an dışı zanni rivayetlerle gayb alanında akaid oluşturmak Hak’tan bir şey ifade etmez. Şefaati Allah’ın razı olacağı ve izin vereceği kişilerin varlığına bağlamak ve âyetleri tersinden yorumlayarak onlardan şefaatin olacağı anlamını çıkarmak mümkün değildir.

Konu ile ilgili bütün âyetler gerek müşrik Arapların putlardan ve meleklerden şefaat beklentilerinin gerekse Hıristiyan ve Yahudilerin birtakım kişi ve öznelerden şefaat beklentilerinin temelsiz olduğunu, Allah’ın kimseye bu konuda izin vermediğini ve şefaat için umut bağlanan varlıklardan razı olmadığını açıkça ortaya koyar. “Onun yanında şefaat edecek kimmiş?!” diyerek şefaat beklentisi olanların beklentilerinin boşuna olduğunu ve onlara bel bağlamalarının yanlış olduğunu söyler. Bunun aksini söylemek, belirttiğimiz şefaat anlayışlarını âyetlere dayatmaktan başka bir şey olmaz. Kur’an’da şefaatten söz eden ayetlerin bağlamına baktığımız zaman hemen hepsinin belirtilen bu üç sınıf bağlamında geçtiği görülür.

Kur’an’da Şefaatten Söz Eden Ayetlerin Bağlamı

Kur’an’da şefaatten söz eden ayetlere baktığımızda müminler bağlamında değil, hepsinin kitap ehli ve müşrikler bağlamda geçtiğini görüyoruz. Bunlardan biri, kendilerini Allah’ın oğulları ve sevgilileri gören, ne kadar kötü olursa olsunlar ateşin kendilerine ancak birkaç gün dokunacağını iddia eden, Allah’tan söz almış gibi onun yanında kendilerini torpilli ve ayrıcalıklı gören İsrailoğulları ve Yahudilerdir. Ayrıca Hz. İsa’nın çarmıh üzerinde canını feda etmesiyle doğuştan günahtan kurtuldukları gibi, onun ve Papa’dan diğer papazlara kadar din adamlarının şefaatiyle her kötülükten kurtulacaklarına inanan Hristiyanlardır.

Konuyla ilgili diğer ayetler ise değişik varlıkların sembolleri olan putları kendileri ile Allah arasında aracılar/şefaatçiler kabul eden Arap müşriklerinin inanç ve tutumları bağlamında geçmektedir. Kur’an’da şefaatten söz eden bütün ayetlerde ve ayet kümelerinde müfsid ve müşriklerin konu edildiğini görmekteyiz. Onların yanlış ahiret anlayışlarının konu edildiği yerlerde şefaat konusu üzerinde durulur ve farklı üsluplarla kınanır. Kur’an’ın müminlere hitap ettiği ve muhkem ayetler çerçevesinde haber verdiği ahiret hayatında ise şefaat konusu yer almamaktadır. Kur’an’da şefaatin söz konusu edildiği bu iki bağlam:

 1. İsrailoğullari/Yahudiler ve Hıristiyanlar Bağlamı

İsrailoğullarına Yüce Allah büyük iyilik yapmış ve Tevrat’ın söylediğine göre 430 yıl tutsak edip köle gibi çalıştıran Firavunların zulmünden kurtarmak üzere Hz. Musa ve Harun’u göndermiştir. Hz. Musa’nın büyük mücadelesi sonunda İsrailoğulları, Firavun’un zulüm ve köleliğinden kurtulmak için kaçıp Kızıldeniz’i geçerken Firavun ve ordusu denizde boğulmuştur. Ondan sonra İsrailoğulları Allah’a ve peygamberlerine karşı türlü itaatsizlikler, nankörlük ve saygısızlıklar yapmış, Allah da bazen cezalandırmış, bazen de bağışlamıştır. Bu iyilik ve tolerans etkisiyle olsa gerek, İsrailoğulları kendilerinde bir ayrıcalık, üstünlük, seçilmişlik, Allah’la bir akrabalık tevehhüm ermiş ve kendilerini Allah’ın çocukları, dostları, ve kayırılmış kavim görmeye başlamışlardır. Bu anlayışa istinaden ne kadar kötülük yaparsa ve isyan ederlerse etsinler Allah’ın kendilerini ahirette ateşe atmayacağını, atsa bile ateşin ancak birkaç gün kendilerine dokunacağını, dünyada Hz. Musa ve diğer peygamberler bağışlanmaları için Allah nezdinde aracılık ettikleri gibi ahirette de kendilerine şefaat edeceklerini iddia etmeye başlamışlardır.

“Yeryüzünde herhangi bir rüşvet veya tanıdık vasıtasıyla hakimin görüşünün olumsuzdan olumluya dönmesine tanık olanlar, aynı şeyin ahirette de geçerli olabileceğini düşünmektedirler.

Kur’an’ın iniş döneminde İsrailoğulları, ahiret işlerini dünya işleriyle kıyaslayarak, ahirette insanın fidye vererek veya azizlerden birinin şefaatiyle kurtulacaklarını sanıyor ve böylece Allah’ı, nüfuzlu kimselerin huzurunda şefaat edip suçluyu affettirecekleri, ya da insanlara mevki, çıkar sağlayacakları krallara ve prenslere benzetmiş oluyorlardı.”6

Yüce Allah, İsrailoğulları’nın iddialarını yalanlayarak çirkin karakterlerini ve serüvenlerini Bakara Suresi’nin 40-81. ayetlerinde detaylı şekilde bildirir.

“…Onlardan birtakımı Allah’ın sözünü işitiyor, ona akılları yattıktan sonra, bile bile onu tahrif ediyorlardı.” Onlar, “Ateş bize sadece sayılı bir kaç gün değecektir.” derlerdi. Rabbimiz de “Allah katından siz söz mü aldınız?” veya “Yoksa Allah’a karşı bilmediğiniz bir şey mi söylüyorsunuz?” dedikten sonra “Hayır, öyle değil; kötülük işleyip suçu kendisini kuşatmış olan kimseler; cehennemlikler işte onlardır. Onlar orada temellidirler.” buyurmaktadır.

“Allah’ın âyetlerini inkar edenlere, haksız yere peygamberleri öldürenlere, insanlardan adaleti emredenleri öldürenlere elem verici bir azabı müjdele. Onlar, dünya ve ahirette işleri boşa gidecek olanlardır. Onların hiç yardımcıları da yoktur. Kendilerine kitaptan bir pay verilenleri, görmedin mi? Onlar aralarında hüküm vermek için Allah’ın Kitabına çağırılmışlar, sonra onlardan birtakımı dönmüşlerdir. Onlar temelli yüz çevirenlerdir. Bu, onların: “Bize ateş sadece sayılı bir kaç gün değecektir.” demelerindendir. Uydurup durdukları şeyler, onları dinlerinde yanıltmıştır. Geleceğinden şüphe olmayan günde, onları topladığımız ve haksızlık yapılmayarak herkese kazandığı eksiksiz verildiği zaman, nasıl olacak?” (Âl-i İmrân, 3/21-25)

Hıristiyanlar da aynı şekilde bir şefaat inancı taşımaktadırlar. Bir zamanlar Hıristiyan din adamı iken 1904 yılında Müslüman olan ve Aldulehad Davud adını alan ve şefaat konusunda yeterince aydınlanmamış olan David Benjamin Keldani’nin (öl. 1930) yazdığı “İncil ve Salib” kitabında Hıristiyanlıktaki şefaat inancını şöyle belirtilir:

“Kilise aleyhine beni isyana sevk eden sebeplerin başlıcası, şu şefaat meselesi olmuştu. Kilise, yani Hıristiyanlık bana şefaat hakkında aşağıdaki maddelere inanmamı emrediyordu:

a- Allah, şefaatçisiz kimseyi cehennemden, ebedi helakten kurtarmaz.

b- insan soyu kesinlikle mutlak bir şefaatçiye muhtaçtır.

c- Mutlak şefaatçinin tam Allah ve tam insan olması gerekir. Tam Allah ve tam insan olan, şu Mesih İsa hazretleridir, diyorlar. Yalnız tam Allah olmakla şefaat vazifesi yerine getirilmez. Çünkü tam Allah olan şefaatçiye yakınlaşmak imkansızdır. Tam insan olan şefaatçiye yalnız hemcinsleri yaklaşabilirler, fakat insan olmaları sebebiyle de Allah’a yaklaşamazlar. İşte Kilisenin hayalindeki mutlak şefaatçi.

d- Yarısı vücud-i mutlak, yarısı topraktan (Âdem’in lügat manası “toprak” veya “kırmızı toprak”tır.) meydana gelen şu kuzu (İsa ile ilgili niteleme) şeklindeki şefaatçinin vazifesini rasul Pavlus aşağıdaki gibi tasvir ediyor:

“Vefat edip hususen kıyam eden/dinlen ve Allah’ın sağında olup bizim için şefaat eden dahi Mesih’tir” (RmM. Mektup, 8/24)

“Bu İsa, sonsuza kadar baki olduğu için kendisinden ayrılmaz bir kahinliğe sahiptir. Bu sebepten onun vasıtasıyla Allah’a yaklaşanları tamamen kurtarmaya dahi kadirdir. Çünkü onlara şefaat etmek için daima hayattadır.” (İbM. 7/24-25)

“Çünkü bir Allah var. Allah ile insan arasında da bir aracı var. Bu da insan olan İsa Mesih’tir.” (Tm. I. 2/5)

e- Kilise bana başka sayısız şefaatçilere de başvurmayı emrediyordu. Bunlar, başları Meryem olmak üzere semavi kitaplarda adlan geçen Mikail, Cebrail ve diğer meleklerle beraber havariler, azizler, şehidler ve mu’terifin (Hıristiyan evliyası) kiliseye girmenin farz olduğunu buyururdu. Meryem adına tahvil edilen/dönüştürülen Zebur kitabında göreceksiniz ki, Meryem artık kadın olmayıp, Venüs’e dönüşmüş bir ilahe/tanrıçadır.

f- Kilise bana esrarı seb’ayi (yedi sırrı) icraya memur olan rahiplerin bile mutlak şefaatçi olduklarını emrediyor.7

Yahudisi ve Hıristiyani ile kitap ehlinin şefaat anlayışı budur. Yüce Allah, bu anlayışın yahut inanışın yanlış ve geçersiz olduğunu birçok kez belirtmektedir. Örneğin şöyle buyurur:

“Ey İsrailoğulları! Size verdiğim nimeti ve bir zamanlar sizi alemlerden farklı kıldığımı hatırlayın. Kimsenin kimseye hiçbir yarar sağlamayacağı, kimseden hiçbir şefaat kabul edilmeyeceği, kimseden hiçbir fidye alınmayacağı ve yardım görülmeyeceği günden sakının.” (Bakara, 2/47-48)

“Ey inananlar! Hiçbir alışverişin, hiçbir dostluğun, hiçbir şefaatin olmayacağı günün gelmesinden önce sizi rızıklandırdığımızdan hayra sarf edin, inkar edenler ancak yazık edenlerdir.” (Bakara, 2/254)

İsrailoğulları ve kitap ehli bağlamında geçmekte olan her iki ayette de, ahirette kimsenin kimseye bir yararının dokunmayacağı belirtilmektedir.

Onun için Kur’an; Müslüman, Yahudi, Hıristiyan, Sabii, Mecusi, müşrik ayrımı olmaksızın kim olursa olsun Allah nezdinde kayırılmış bir toplumun olmadığını, bu kesimlerin torpil, kayırma ve şefaat kuruntularının da temelsiz olup böyle bir şey olmayacağını, ancak iman edip salih amel işleyenlerin azaptan kurtulup korku ve hüzün yaşamayacaklarını belirterek şöyle der:

“Şüphesiz inananlar, Yahudiler, Sabiiler, Hıristiyanlar, Mecusiler, puta tapanlar arasında, kıyamet günü Allah kesin hüküm verecektir. Şüphesiz Allah her şeye şahittir.” (Hac, 22/17)

 1. Müşrik Araplar Bağlamı

Cahiliye dönemi Arapları, tevhid itikadına dayanan Hz. İbrahim’in hanif dinine mensup olmalarına rağmen, daha sonraki sapma nedenlerinden ötürü tevhid itikadından şirk itikadına geçiş süreci yaşadılar. Kur’an’da Arap müşriklerini değişik kategorilerde ele alan ayetler söz konusudur. Bunların içinde hanif bir tutumla tevhid üzerinde olanlardan, Allah’a inanıp ona yaklaşmak için başka vesileler arayanlara, tümüyle fayda ve zarar verme gücü olmayan putlara yönelenlere, Yahudi, Nasrani, Sabî, Mecusi olanlara, gabya ait inancı olmayan dehrilere kadar çeşitlenen tutum ve inançlar söz konusudur.

“Kur’an’ı Kerim’den hareketle İslam öncesi Mekkelilerin inanç haritasını çıkarmaya çalıştığımızda, gerçekten çok çeşitli inanç gruplarının varlığı açıkça görülecektir. Genel anlamda, çoğunluğun Allah’a imanının şirkle bütünleşmiş olduğunu söyleyebiliriz (13/106). Bir kısmı, Allah’la beraber birden çok ilaha gönül vermişken (21/21), bir diğer kısmı iki ilaha yönelmişlerdir (16/51). Başka bir grup, Allah’ı kabul etmekle beraber yeniden dirilişi inkâr etmişlerdir (16/38). Bir diğer grup ise her ikisini de reddederek her şeyi zamana izafe etmişler/zamandan bilmişlerdir (45/24). Kendilerine dehriler denilen bu grubun bahsi Kur’an’da sadece bir yerde geçer. Bir başka yerde ise (6/29), “Hayat ancak bu dünyadaki hayatımızdan ibarettir, biz bir daha diriltilecek değiliz.” diyen bir gruptan bahseder. Sadece bu ayetten hareketle de tüm Mekkelilerin bu inanca sahip oldukları söylenemez. Yeniden dirilmeyi ve haşri inkar ettiklerinden söz edilen gruplardan hareketle, bu tür inançların tüm Mekkeliler tarafından paylaşıldığı öne sürülerek şefaatle ilgili ayetlerin kimlere yönelik olduğu konusunda sıkıntı duyulmuş, çözümü noktasında, şefaat beklentilerinin dünya ölçeğinde olduğu tarzında izahlara yönelinmiştir. Halbuki haşrin bütünüyle inkârı, belirli bir grubun inancıdır ve tabiatıyla Allah’ı da inkar ettikleri için bunların şefaat düşünceleri zaten bulunmamaktadır.”8

Kur’an, Mekke müşriklerinin Allah’a yönelmek konusunda edindikleri yarı tanrıları veli olarak isimlendirmektedir (29/4; 39/3; 42/6, 9, 46) Kur’an indiği zaman müşrik Arapların geneli birtakım varlıkları Allah’a ortak koşuyor ve bu varlıkların Allah’ın yanında kendilerine şefaat edeceklerine, kendilerini ona yaklaştıracaklarına inanıyorlardı. Bunu Kur’an’ı Kerim şöyle belirtir:

“Onlar, Allah’ı bırakarak kendilerine fayda da zarar da veremeyen putlara taparlar: “Bunlar, Allah’ın yanında bizim şefaatçilerimizdîr.” derler. De ki: “Göklerde ve yerde, Allah’ın bilmediği bir şeyi mi ona haber veriyorsunuz?” Allah, onların ortak koşmalarından münezzeh ve yücedir.” (Yunus, 10/18)

Şefaat anlayışının İslam’dan önce cahiliyye toplumunda bulunduğunu ve Allah’ı en üst ilah olarak gören cahiliyye Araplarının aracılar olarak tanrılaştırdıkları putların kendilerine şefaat edeceklerine inandıklarını Izutsu şöyle belirtir:

“Allah adı, İslâm’dan önceki çağlarda bilinmiyor değildi. Bu kelime, İslâm öncesi Arap şiirlerinde geçtiği gibi eski kitabelerde de yer almıştır. Arabistan’da bazı insanlar ya da kabileler Allah adıyla bilinen bir tanrıya inanırlardı. Bu tanrıyı göğü ve yeri yaratan tanrı olarak kabul ederlerdi. Bu husus, Kur’an’ın bazı âyetlerinden açıkça anlaşılır. Bu insanlar, çok tanrılı sistemde Allah’ı tanrıların başı, Mekke’deki Kabe’nin Rabb’i kabul ediyor, öteki tanrıları da bu üstün tanrı ile insanlar arasında aracı sayıyorlardı. Onların tanrılar arasındaki bu hiyerarşik inancı, Kur’an’da pek açık olarak anlatılır. “Biz onlara, sadece bizi Allah’a yaklaştırmaları için tapıyoruz.” (Zümer, 39/3) “O zaman, Allah’ı bırakıp da ona yakınlık sağlamak için edindikleri tanrılar kendilerine yardım etmeli değil miydi? Ama tanrıları onlardan uzaklaştılar. Bu, onların yalanı ve uydurup durdukları şeydir.” (Ahkaf, 46/28). Burada anlatılmak istenen, tanrıların şefaatidir. Şefaat fikri, tâ İslâm öncesi zamanlara kadar Arapların ve Müslümanların dini düşünce tarihlerinde çok önemli bir rol oynar.”9

“Cinleri o yaratmışken kafirler onları Allah’a ortak koştular. Körü körüne ona oğullar ve kızlar uydurdular. Haşa, kendisi onların nitelemelerinden yücedir.” (Enam, 6/100)

“Melekler: Haşa, bizim dostumuz onlar değil. Sensin. Hayır; onlar bize değil cinlere tapıyorlardı, çoğu onlara inanıyorlardı, derler.” (Sebe’, 34/41)

Cahiliyye Arapları cinlere ve meleklere yarı tanrı gözü ile bakmış ve heykellerle sembolleştirerek Allah’a ortak koşmuşlardır. Kur’an, bütün bu inançları reddetmekte ve melekleri, cinleri veya salih kişileri heykellerle sembolize edip ilah dedikleri putlardan şefaat beklentilerinin boşuna olduğunu belirtmektedir.

Kur’an’da Allah’ın isim belirterek herhangi bir kişiye veya sınıfa şefaat izni verdiğini açıklayan hiçbir âyet yoktur. “Rahman’ın katında bir ahd/söz almış olandan başkası asla şefaatte bulunamayacaktır.” (Meryem, 19/87) gibi ayetler söz konusudur. Ama Allah’ın şu veya bu kişiye şefaat edilmesini istediğini, şefaat etmesi umulan kişilere de şefaat izni verdiğini söyleyen bir âyet de mevcut değildir.

Şefaattan söz eden âyetler, gerek şefaat bekleyen kitap ehlinin, gerekse Arap müşriklerinin kutsallaştırman kişiler, melekler, cinler ve tanrı dedikleri varlıklardan şefaat beklentilerinin boşuna olduğunu söyleyerek “İzni olmadan” ifadesiyle “Allah nezdinde şefaat edecek kimmiş?” vurgusuna dikkatleri yöneltmekte ve böyle bir işi kimsenin iddia etmeye hakkının olmadığını, kim iddia ederse etsin iddiasının geçersiz olduğunu belirtmektedir.

Değerlendirme ve Sonuç

a- Şefaat, Kur’an’ın kavramlaştırdığı ve olacağını belirttiği bir kavram değil, indiği zaman Allah’a ortaklar koşan Arap toplumunda mevcut olan bir inançtı. Cahiliyye Arap toplumunun tanrılaştırdıkları nesneler ve onları taklit eden (Tevbe, 9/30) kitap ehlinin şefaat bekledikleri kişilerle ilgili anlayışını seslendirmektedir, Kur’an, şirkin ürünü olan bu inancı kaldırmıştır.

b- Allah, şefaatin, yani mülkü üzerinde tasarruf yetkisinin sadece kendisinin olduğunu, bunun dışında hiçbir şefaatin ve şefaatçinin olamayacağını belirterek şefaat beklentilerinin boşuna olduğunu söyler. Kur’an’ın bu açık ve kesin öğretilerine aykırı olan bütün rivayetler, bilgi ve yorumlar geçersizdir.

c- Şefaat rivayetlerinde anlatılanlar, Kur’an’ın öğretilerine ve tevhid inanana aykırı olup gayble ilgili bir konuda inanç oluşturmaya elverişli olmayan ahad haberlerdir. Nitekim şefaat anlayışını seslendiren rivayetler kadar aksini söyleyen rivayetler de vardır.

d- Hz. Muhammed’e ahirette şefaat rolünün verilmesi de, tanrılaştırılan putları hakkında müşriklerin ve şefaat bekledikleri kişiler hakkında kitap ehlinin sahip olduğu inancın Müslüman çevreler tarafından Hz. Muhammed için transfer edilmesidir yahut yarıştırılan peygamberler arasında Hz. Muhammed’i öne çıkarma çabasının ürünüdür.

e- Ne olduğu kestirilemeyen şefaat; torpil ve kayırma, ödüllendirme, genel veya kısmî af, birilerini onurlandırmak için düzenlenen bağışlama töreni yahut peygamberleri yarıştırıp Hz. Muhammed’i diğer peygamberlerin önüne çıkarma çabası olsun, İslam’ın öğretisi değildir. Çünkü bütün bunlar Kur’an’ın öğretileriyle bağdaşmamaktadır.

f İslam’ın öğrettiği şekilde inanan ve yaşayan müminlerin bütün insanların toplandığı mahşer gününde olsun, ondan sonra olsun, korkması ve üzülmesi söz konusu olmayacağından şefaat derdine düşmeleri de söz konusu değildir. O gün korkanlar ve üzülenler ve kendilerini kurtaracak bir şefaatçi derdine düşenler, Allah’ın korkmayacağını ve üzülmeyeceğini söylediği veli/mümin kulları değildir, demektir. Mümin ve muttaki, yani Allah’ın veli kulları olmayan kişilere birilerinin şefaat etmesi de söz konusu değildir.

g- Allah, cehaletle günah işleyip ardından tevbe edenlerin tevbelerini kabul edeceğini, inancında samimi ve dininde ciddi olan kişilerin cehaletle işlediği günahlar ne kadar olursa olsun tevbe ederlerse hepsini bağışlayacağını söyler.

”Onlar kötü bir şey yaptıklarında veya kendilerine zulmettiklerinde Allah’ı anarlar, günahlarının bağışlanmasını dilerler. Günahları Allah’tan başka bağışlayan kim vardır? Onlar, yaptıklarında bile bile direnmezler. Onların hareketlerinin karşılığı Rab’lerinden bağışlanma ve altlarından ırmaklar akan, içinde temelli kalacakları cennetlerdir. İyi davrananların ecri ne güzeldir!” (Âl-i İmran, 3/135-136)

“Allah kötülüğü bilmeyerek yapıp da hemen tevbe edenlerin tevbesini kabul etmeyi üzerine almıştır. Allah işte onların tevbesini kabul eder. Allah bilendir, hâkim olandır.” (Nisa, 4/17)

h- Mümin insan Allah’ın rahmetinden ümit kesmez.

“Kafirlerden başkası Allah’ın rahmetinden ümit kesmez.” (Yusuf, 12/87)

“Zaten sapıtmış olanlardan başka kim Rabbinin rahmetinden ümit keser.” (Hicr, 15/56)

Onun için kişilerin günahları ne türden ve ne kadar çok olursa olsun, müşrik olarak ölenler dışında, Allah, dilediği/dileyen kişilerin günahlarını bağışlayacağını söyler.

Allah, kendisine ortak koşulmasını bağışlamaz, bunun dışında dileyen kişinin/dilediğinin günahlarını bağışlar.” (Nisa, 4/48,116)

“Ey kendilerinin aleyhine çok çok kötülük işlemiş olan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları bağışlar.” (Zümer, 39/53)

i- Müslüman olarak anılsa da dinini ciddiye almayan, aksine oyun ve eğlenceye dönüştüren, hayatında günahlar ve itaatsizlikler içinde debelenip ölünceye kadar onlardan pişmanlık duymayan ve Allah’tan bağışlanma dilemeyen kişilerin tavrı ve çizgisi hiçbir şekilde inanan ve Allah’a kulluk yapan bir Müslümanın tavrı ve çizgisi değildir. Ölüm geldiğinde tevbe etseler bile, Allah tevbelerini kabul etmeyeceğini belirtir.

“Kötülükleri işleyip dururken ölüm kendisine geldiği zaman; “Şimdi tevbe ettim.” diyenler ile kafir olarak ölenlerin tevbesi makbul değildir. İşte onlara elem verici azap hazırlamışızdır.” (Nisa, 4/18)

j- Ateş ancak kafirler için hazırlanmış olduğundan oraya ancak kafirler ve adı değişik olsa da onların inandığı gibi inanan yahut yaşadığı gibi yaşayanlar girecektir.

“Ey inananlar! Kendinizi ve aile bireylerinizi yakıtı insanlar ve taşlar olup kafirler için hazırlanmış olan ateşten koruyun.” (Bakara, 2/24, bk. Âl-i İmrân, 3/131, Tahrim, 66/6)

“Allah’a ve peygamberine kim karşı gelirse ona, içinde sonsuz ve temelli kalınacak cehennem ateşi vardır.” (Cin, 72/23)

“Tartıları hafif gelenler/kafirler, işte onlar, kendilerini mahvedenlerdir, cehennemde temellidirler.” (Müminun, 23/103; bk. Nisa, 4/169; Ahzab, 33/64-65)

Yukarıdaki ayetlerin belirttiği gibi ateşe, ancak Allah’a ve Rasulullah’a karşı gelen ve amelleri boşa gitmiş olduğundan tartılan hafif olan kafirler gireceğine ve orada temelli kalacaklarına göre, oradan çıkış da olmayacaktır. Çünkü gerek İslam’ı kabul etmeyerek gerekse dinden çıkaran inanç veya amel sebebiyle Allah’a ve Resulü’ne karşı gelerek kafir olup ateşe girenler orada temelli kalacaklardır.

Sonuç olarak, hangi peygamberin döneminde olursa olsun, inancında samimi olan, kötülük işlemeye devam ederek dinlerini oyun ve gelence yapmadan tevbe ederek ölen Müslümanlar için o gün hiçbir korku ve hüzün olmayacağı gibi, ateşe giriş de olmayacaktır. Onlar için ateşe giriş olmadığına göre, şefaatle veya başka şekilde ateşten çıkış da olmayacaktır. Ama birileri, Kur’an’ın bu kadar açık ve kesin öğretilerine karşın, ille de ateşe girmek ve şefaatle oradan çıkmak için çırpmıyorsa ona da bir diyeceğimiz yoktur!

Bu yazımızını zorunlu olarak uzattık konu ile ilgili araştırmalar yaptığımızda ‘izin’ kelimesi manasında bizlerde hatalı mana verdiğimizi idrak etmiş bulunmaktayız. İbrahim Şarmış hocanın bu konuda açıklamaları ve tespitleri son derece yararlı bulunmakla birlikte vermiş olduğu bilgiler son derece önemlidir. Şefaat le ilgili ayetlerden bahsedilmiş olmakla birlikte Hadis-i Şerifler ile ilgili de yazılarımız gelecektir.

Yine bu yazımızda belirtmek istediğimiz konu bağlamında sitemize Süleymanlı Haber VEHABİ mi şeklinde sorular gelmekte ve Süleymanlı Haber sitemizi ve bizleri vehabilikle suçlayanlar içinde sitemizde Süleymanlı Haber Vehabi mi şeklindeki yazımızı okuyabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu yazımızda kullanılan dipnotlar aşağıda belirtilmiştir.

Dipnotlar:

1- Mahmut Kademoğlu, yayınlanmamış makale, (e-mail)

2- İsra, 17/77, Ahzab, 33/62, Fatır, 35/43, Fetih, 48/23

3- Yaşar Düzenli, Uslub ve Semantik Açıdan Kur’an ve Şefaat, s. 290, Pınar Yay. İstanbul, 2006. “İzin” kelimesinin geçtiği ayetlerin bu anlamda olduğuna ilişkin bkz. age. 199-291

4- Yaşar Düzenli, age. 290.

5- Muhammed Abduh – M. Reşid Rıza, Menar Tefsiri, C. III, Çev: Prof. Dr. Mehmet Erdoğan. (Ekin Yayınları tarafından baskıya hazırlanıyor.)

6- Yaşar Düzenli, age. 60

7- Abdulehad Davud, İncil ve Salîb, 136-139, neşre hazırlayan, Kudret Büyükcoşkun, İnkılab Yayınları, İstanbul, 1999.

8- Yaşar Düzenli, Age. 78-79

9- Dr. Toshihiku Izutsu, Kur’an’da Allah ve İnsan, s. 17, çev. Doç. Dr. Süleyman Ateş, AÜİF Yayınları, Ankara 1975; Yine bk. Yaşar Düzenli, age., s. 76-85.

10-Kur’an’da Şefaatten Bahseden Ayetler – İbrahim Sarmış

11-Diyanet İşleri Başkanlığı Kuran Ansiklopedisi – Şefaat Bölümü

Süleymancıların Şefaat Yalanı !

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

 1. Bu sayfadaki yazıyı dehşetle okudum ve kesinlikle reddediyorum, Herşeyin yüzeysel güzel olduğuna bakmayın içine girmedik ten sonra!

  • 30 Mart 2023, 21:58

   Redetmen için deliller sunman lazım.Süleyman Hilmi Tunahanında peygamberimizinde böyle vaatleri yoktur kardeşim.Kuranı ve Sünneti iyi bilmek lazım Allah korusun insanlar cahilliklerinden sevdiklerini bir an putlaştırabiliyorlar.Bu konuda Hz.Ömer(r.a) in sevgisini hepimiz biliriz değil mi? Peygamberimiz (s.a.v) vefat ettikten sonra kullandığı cümleleri aklına getir ve o esnada Ebu Bekir (r.a) ‘ın ona dediklerini vesselam.Bir dahakine güzel deliller getirirsen bizde red ettiğin şeyleri detaylı bakalım.

   Cevapla
 2. 14 Şubat 2023, 19:26

  Üstad!!!! m.abduh diye bir VEHHABİ NİN yorumuna da yer vermişsiniz… işte şimdi kendinizi ele verdiniz…siz kesinlikle bir ehli SÜNNET İTİKADI DÜŞMANLIĞI YAPIYORSUNUZ… açık ve net… AMA MALESEF NAFİLE BEYHUDE ÇABALAR BUNLAR ANADOLU DA ARTIK MIZRAK ÇUVALA SIĞMIYOR…

  • 14 Şubat 2023, 21:22

   Öncelikle Muhammed ABDUH Kimdir biraz araştırma yap Vehabinin yoruma yer vermişşiniz diyerek algı yapma bak açık yüreklilikle yorumunu yayınlıyoruz !

   https://islamansiklopedisi.org.tr/muhammed-abduh buradan kim olduğunu ögrenebilirsiniz İbn Teymiyye , Ahmet Bin Hanbel İbn Kayyım bunlarda size göre VEHABİMİDİR? Hakikat kimin ağzından dökülürse onu alırız.Sen önce Süleyman HİLMİ TUNAHAN bilmem kac kişiye şefaat edeceğini vb söylemleri nereden alıp aktarıyorsunuz bunları bir açıklayın da sona bizim meselemize geliriz.Bu yazı sizin torpillerinizi ve saltanatınızı fazlası ile yıktığı için böyle süslü cümleler kullanmanızada şaşırmıyor ve tüm tepkilere yalanlara rağmen Süleymanlı Haber kuran ve sünnet ekseninde uydurduğunuz yalanları tek tek deşifre ediyor.

   Cevapla